Dieta bezglutenowa musi być rygorystycznie przestrzegana przez osoby cierpiące na celiakię oraz uczulenie na gluten. Wiele osób nie cierpiących na te choroby również unika glutenu, którego spożycie źle wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.
Gluten znajduje się w niektórych zbożach, głównie w pszenicy, życie, jęczmieniu i orkiszu. Czy ryż zawiera gluten? Ryż sam w sobie jest rośliną nie zawierającą glutenu. Wolne od niego są zarówno ziarna, jak i otoczka. Na wielu opakowaniach ryżu znajdziemy jednak ostrzeżenie o obecności glutenu. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ w wielu fabrykach ryż i inne produkty spożywcze są przechowywane w tych samych pomieszczeniach co zboża i produkty zawierające gluten. W ryżu mogą znajdować się więc niewielkie ilości glutenu, który nawet w tak niewielkich dawkach może być bardzo niebezpieczny dla osób z celiakią.
Ryż nie zawiera więc glutenu i z tego powodu jest bardzo ważnym składnikiem diety bezglutenowej. Kupując go sprawdź dokładnie, czy na opakowaniu istnieje informacja o tym, że produkt jest wolny od glutenu. Oprócz ryżu w tradycyjnej formie, w kuchni bezglutenowej wykorzystuje się mąkę ryżową, mleko ryżowe, czy bezglutenowe wafle ryżowe. Ryż jest wartościowym produktem, który warto jeść nie tylko jako składnik dań obiadowych, doskonale sprawdzi się też na śniadanie np. w formie zupy na ryżu, czy ryżu z jabłkami.
Najzdrowszy i najlepiej przyswajalny jest ryż nieprzetworzony. Biały ryż, choć przez wielu z nas uważany za smaczniejszy, pozbawiony jest niestety większości składników odżywczych. W ofercie sklepów spożywczych dostępne jest jednak wiele różnych rodzajów ryżu. Warto wypróbować ryż brązowy, dziki, basmati oraz jaśminowy. Dostarczą one organizmowi cennych węglowodanów złożonych, które są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety.
Ryż jest wskazany w diecie bezglutenowej, jednak robiąc zakupy sprawdź koniecznie oznaczenie na opakowaniu. Poinformuje cię ono o tym, czy ryż zawiera gluten, czy też był produkowany i przechowywany w miejscach, w których nie miał z nim styczności.