Nieprzyjemne objawy, do których należy swędzenie, pieczenie, uczucie obecności piasku pod powiekami i uczucie suchości – to zespół suchego oka. Jak skutecznie leczyć te dolegliwości, aby nie pogorszyć stanu wzroku i dodatkowo nie podrażnić oczu? Oto kilka porad.
Krople do oczu bez konserwantów, częste przerwy w używaniu komputera, modyfikacja diety i trybu życia – te wszystkie środki i sposoby mogą być bardzo pomocne w walce z objawami zespołu suchego oka. Zespół ten wiąże się z niedostateczną ilością oraz jakością filmu łzowego, który pokrywa powierzchnię gałki ocznej. Takie ubytki mogą prowadzić do suchości oka albo przeciwnie, do nadmiernego łzawienia połączonego z pieczeniem i swędzeniem.
Krople do oczu – jak wybrać najlepsze?
Bardzo istotne jest, aby wybierając odpowiednie krople do oczu skonsultować się z okulistą albo z farmaceutą. Ważne, aby były to krople do oczu bez konserwantów. Choć konserwanty przedłużają datę przydatności do użycia, mogą dodatkowo podrażnić oczy. Upewnij się także, że stosujesz nawilżające krople, a nie na przykład krople na zaczerwienione oczy. Te ostatnie podwyższają ciśnienie w gałce ocznej, dodatkowo wysuszając oko. Nie przemywaj oczu wodą, gdyż w ten sposób pozbawisz powierzchnię oka resztek filmu łzowego. Najskuteczniejsze będzie przemywanie solą fizjologiczną albo wpuszczanie do oka specjalistycznych substancji, jak żele i krople do oczu bez konserwantów.
Kilka minut przerwy na godzinę
Czytasz książkę? Pracujesz przy komputerze? Prowadzisz auto? Majsterkujesz, szyjesz albo robisz na drutach? Każda z tych czynności w mniejszym lub większym stopniu obciąża oczy i może powodować kłopoty z ich odpowiednim nawilżeniem. Aby zapobiec suchości, co najmniej raz na godzinę przerwij wykonywane zajęcie i zrób sobie kilka minut przerwy. Najlepiej spędzić tę chwilę relaksu w dziennym świetle, na przykład wyjść na zewnątrz budynku i pooddychać świeżym powietrzem. Wstanie od biurka będzie działać korzystnie także na stan twojego kręgosłupa, dla którego pozycja siedząca nie jest zbyt korzystna.
Wietrz pomieszczenia i nawadniaj się
Suchość oka może być spowodowana nie tylko zaistnieniem czynników zwiększających ryzyko. Także brak nawilżenia powietrza spowodowany centralnym ogrzewaniem albo włączoną klimatyzacją może być powodem suchości. Dlatego warto stosować nawilżacze powietrza i bardzo często wietrzyć pomieszczenia. Latem najlepiej w miarę możliwości w ogóle zrezygnować z klimatyzacji. Pamiętaj także o nawadnianiu się od wewnątrz. Pij jak najwięcej wody. Zdrowa ilość to około 1,5-2 litry wody na dobę, jednak ilość ta powinna być odpowiednio zwiększona, jeśli uprawiasz sporty albo intensywnie się pocisz. Pamiętaj, że napoje takie jak kawa, alkohol czy mocna herbata odwadniają organizm, nie można ich zatem wliczać do ogólnej ilości wypijanych płynów.