Jakie witaminy stosować przed zajściem w ciąże?

0
1128

Ciąża to wyjątkowy czas dla organizmu kobiety. W jej okresie wzrasta zapotrzebowania organizmu na wiele składników mineralnych i witamin. Odpowiednia ich podaż wpływa na prawidłowy rozwój dziecka oraz zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy. Z tego względu ważna jest dieta i odpowiedni styl życia, ale czasem konieczna jest także suplementacja.

Suplementy w ciąży — jakich substancji najbardziej może brakować

Prawidłowa dieta jest bardzo ważna dla organizmu ciężarnej, jednak nie eliminuje ona ryzyka niedoborów niektórych witamin i minerałów. Wedle obecnej wiedzy ciężarnej i matce karmiącej potrzebne są pewne suplementy diety, w celu zachowania zdrowia swojego i dziecka. Bardzo istotne witaminy dla kobiet w ciąży to kwas foliowy (witamina B9) oraz witamina D. Inne substancje, wpływające na prawidłowy rozwój dziecka, których często brakuje w diecie w odpowiedniej ilości to jod, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza DHA i żelazo.

Kwas foliowy jest kluczowym składnikiem dla rozwoju układu nerwowego płodu i zmniejsza ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego i serca. Wspiera także prawidłowy rozwój układu moczowego dziecka. Suplementacja kwasu foliowego zalecana jest także kobietom w okresie rozrodczym, gdyż jest to składnik, który często nie występuje w diecie w odpowiedniej ilości.

Z kolei witamina D jako substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i ich mineralizacji również powinna być dostarczana na odpowiednim poziomie w trosce o matkę i dziecko. Wpływa ona na odpowiednią pracę układu odpornościowego i układu krwiotwórczego dziecka.

U ciężarnych kobiet istnieje też ryzyko występowania niedoboru jodu, co może skutkować niedoczynnością tarczycy u dziecka i niesie ryzyko przedwczesnego porodu. Właściwa podaż jodu pomaga zapobiegać wadom słuchu u płodu i zmniejsza ryzyko wystąpienia niedorozwoju umysłowego.

Nie należy zapominać o drogocennych wielonienasyconych kwasach tłuszczowych, w tym bardzo ważnego kwasu DHA, należącego do grupy kwasów omega-3, który ważny jest nie tylko w ciąży, ale także w czasie karmienia piersią. Jego właściwa podaż wspiera prawidłowy rozwój narządu wzroku u dziecka, jego rozwój psychomotoryczny oraz przyczynia się do wzrostu masy urodzeniowej. DHA zmniejsza też ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Suplementacja w ciąży

Ze względu na stosunkowo duże ryzyko występowania niedoborów wymienionych substancji w polskiej populacji zalecana jest ich suplementacja. Warto jednak każdą decyzję o włączeniu suplementów skonsultować z lekarzem, zwłaszcza dotyczy to Pań, które przyjmują leki — niektóre z nich mogą dodatkowo wpływać na zapotrzebowanie na daną substancję. Kompleksowe uzupełnienie diety w niezbędne witaminy dla kobiet w ciąży i mam karmiących można znaleźć na mamadha.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here