Kocia dieta – Sprawdź, czego nie podawać kotu do jedzenia

0
1085

Koty to prawdziwi indywidualiści. Uwielbiają się wspinać, wskakiwać, zakradać i odkrywać nowe zakamarki zarówno w domu, jak i poza nim. Podobnie jak ich charakter, tak i wymagania żywieniowe są wyjątkowe. Jednak istnieją produkty, których nie powinno się podawać kotu do jedzenia.

Słodycze i czekolada – groźne dla kota

Wszelkie słodkości, które toleruje ludzki organizm, absolutnie nie służą kotu. Wyjątkowo szkodliwa jest czekolada, która zawiera teobrominę – alkaloid występujący w ziarnach kakaowca. Już około 20 dag może doprowadzić do śmierci małego zwierzęcia, dlatego nie warto eksperymentować i dzielić się z nim nawet najmniejszą kosteczką. Czekolada wpływa na układ pokarmowy i nerwowy zwierzęcia, a w większych ilościach może wywołać zaburzenia akcji serca. Z kolei znajdujący się w innych słodyczach cukier nie tylko może prowadzić do uszkodzenia zębów, lecz także otyłości i cukrzycy.

Surowe jajka – nie podawaj ich kotu

Czasami można się spotkać z twierdzeniem, że warto podawać kotom surowe jajka, ponieważ dzięki nim zwierzę ma piękną, błyszczącą sierść. Nic bardziej mylnego. Składniki surowych jaj czasami szkodzą układowi moczowemu i neurologicznemu. Ponadto mogą być zakażone salmonellą, wywołującą silne biegunki, a nawet objawy padaczkowe.

Kot nie trawi laktozy zawartej w krowim mleku

Chociaż już małe dzieci dowiadują się z wierszyków i bajek, że koty uwielbiają mleko, jednak w realnym świecie podawanie tego produktu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie czworonoga. Znajdująca się w nim laktoza nie jest trawiona przez koty, dlatego jej przyjęcie może doprowadzić do wymiotów i męczących biegunek. Najlepszym sposobem na zgaszenie pragnienia ulubieńca jest podanie mu świeżej wody, najlepiej o temperaturze pokojowej.

Co jest dla kota najlepsze?

W kocim menu nie ma również miejsca na psią karmę oraz posiłki przeznaczone dla ludzi, ponieważ zawarte w nich składniki nie są odpowiednio zbilansowane i mogą zaszkodzić wrażliwemu organizmowi. Pod żadnym pozorem nie powinno się podawać także resztek ze stołu, np. kostek i rybich ości, które mogą naruszyć miękkie podniebienie.

Aby kot cieszył się zdrowiem i energią przez wiele lat, najlepiej podawać mu karmę przeznaczoną do jego wieku, aktywności i stylu życia. Karma Purina CAT CHOW® nie tylko zawiera idealnie dobraną ilość białka wysokiej jakości, lecz także cenne witaminy (E, B), naturalny błonnik oraz prebiotyki poprawiające równowagę mikroflory jelitowej i wspomagające przyswajanie pokarmu. Jeśli chcemy od czasu do czasu poczęstować ulubieńca smaczną przekąską, warto wybrać w sklepie zoologicznym przysmaki przystosowane specjalnie do wybrednego kociego podniebienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here