Nie radzisz sobie z alkoholem? Zapisz się na terapię!

0
1265

Alkoholizm to poważny problem społeczny. Można śmiało powiedzieć, że jest on chorobą cywilizacyjną tak samo jak otyłość, nadciśnienie i cukrzyca. O problemie tym nie mówi się głośno. Dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu. Tymczasem alkoholizm prowadzi do wielu poważnych problemów.

Jak dużym problemem jest alkoholizm?

Alkoholizm jest pośrednią przyczyną rozpadów rodzin, agresji w rodzinie, gwałtów, przestępstw, wypadków drogowych i tym podobnych. Alkoholizm prowadzi też do depresji, wycofania społecznego, problemów zdrowotnych i finansowych. Alkoholicy to ogromny problem dla społeczeństwa. Osoby te często tracą pracę, przez co nie płacą podatków i pobierają zasiłki. Często też mają problemy zdrowotne i trafiają do szpitali, gdzie dużo pieniędzy wydaje się na leczenie chorób spowodowanych przez alkohol, takich jak marskość wątroby, żylaki przełyku, krwawienia z przewodu pokarmowego czy też rak trzustki. Alkoholicy stanowią zatem poważne obciążenie dla podatników.

Jak wygląda zespół zależności alkoholowej?

Uzależnienie od alkoholu rozwija się niewinnie. Na początku zaczynamy pić coraz więcej, pić w samotności, sięgamy po alkohole wysokoprocentowe. Z czasem potrzebujemy coraz większych dawek alkoholu, aby uzyskać efekt odurzenia i pijemy pomimo, że nasz organizm wyraźnie broni się przed kolejnymi porcjami alkoholu. Bardzo niepokojące jest popadanie w ciągi alkoholowe i spożywanie alkoholu w godzinach porannych i występowanie objawów podstawieniowych. Objawy odstawienie to manifestacja zespołu odstawiennego zwanego również zespołem abstynencyjnym. Przerwanie picia powoduje wówczas silną chęć spożywania alkoholu, drżenie rąk, bóle i zawroty głowy, silny niepokój, zaburzenia oddychania i zaburzenia pracy serca.

Na czym polega terapia alkoholowa?

Występowanie zespołu abstynencyjnego świadczy o zbyt późnym rozpoznaniu problemu i o ciężkim alkoholizmie. Chory wymaga wówczas intensywnej terapii w zamkniętym ośrodku. Na początku terapii konieczne jest podawanie leków uspokajający, aby złagodzić objawy abstynencyjne. Ogromną rolę ma też psychoterapia. Podczas psychoterapii chory uświadamia sobie występowanie problemu i zyskuje wiarę w pokonanie nałogu. Zalety terapii alkoholowej to wpływ na rozumowanie osoby uzależnionej i pomoc w zdobyciu sił i chęci do pokonania problemu. Korzystna jest też terapia grupowa dla uzależnionych od alkoholu. Chory czuje wówczas, że nie jest sam ze swoim problemem. Osoby uzależnione wzajemnie mobilizują się i motywują do walki z uzależnieniem.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here