Zawody prawnicze to bardzo popularna profesja, kojarząca się z różnorodnymi i ciekawymi obowiązkami. Wiele osób rozważa zatem karierę w tej branży, biorąc pod uwagę różne ścieżki rozwoju zawodowego. Jedną z tych ścieżek jest zawód radcy prawnego.
Czym zajmuje się radca prawny?
Radca prawny to – co do zasady – absolwent studiów prawniczych, który ukończył aplikację radcowską i z sukcesem zdał końcowy egzamin, uprawniający go do wpisu na listę członków okręgowej rady radców prawnych w swoim regionie. Istnieją również inne możliwości, by dołączyć do grona radców, jednak niezmiennie dotyczą one absolwentów studiów prawniczych.
Radca prawny zajmuje się świadczeniem szeroko rozumianej pomocy prawnej i specjalistycznego doradztwa. Może on świadczyć te usługi zarówno będąc zatrudnionym na podstawie kodeksu pracy (na przykład jako korporacyjny radca prawny, zapewniający obsługę prawną swojego pracodawcy), jak też prowadząc działalność gospodarczą, działając na przykład we własnej kancelarii prawnej.
Radca może udzielać porad prawnych w wybranym przez siebie zakresie. Przyjęło się, że radcowie specjalizują się w określonych gałęziach prawa, na przykład karnym, cywilnym czy prawie pracy.
Radca czy adwokat? Czym te zawody różnią się od siebie?
Wiele osób zastanawia się, czym różni się profesja radcy prawnego od adwokata. Warto zauważyć, że obydwa zawody charakteryzuje uprawnienie do reprezentowania klientów przed sądami powszechnymi. Z tego względu na jednej sali sądowej często można spotkać zarówno radcę, jak i adwokata, reprezentujących przeciwne strony sprawy. Różnicą, jaka dotyczy radców, jest wspomniana wcześniej forma świadczenia usług. Radcowie mogą bowiem być pracownikami etatowymi, podczas gdy adwokaci działają wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę jest jeszcze jeden detal odróżniający obie profesje. Radcowie prawni dumnie noszą charakterystyczną togę prawniczą z żabotem w kolorze granatowym. Żabot używany w todze adwokatów jest natomiast zielony. Jest to więc najłatwiejszy sposób, by nie będąc biegłym w kwestiach zawodów prawniczych i nie znając szczegółowych detali, odróżnić od siebie przedstawicieli poszczególnych profesji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.