Alergia – może pojawić się także w dojrzałym wieku

0
1330

Przeróżnego rodzaju alergie znajduje się już za przypadłość cywilizacyjną XXI wieku. Uczy się, że przy obecnym tempie wzrostu tego sposobu schorzeń do 2020 r. zrówna się ilość społeczności właściwej z populacją alergików. Wbrew obiegowym opiniom, reakcje uczuleniowe nie są jednak domeną tylko dzieci i młodzieży, natomiast dotknąć mogą również osób dorosłych, a nawet dojrzałych. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest alergia. Określeniem tym odznacza się nadmierną reakcję organizmu na znajdującą się w pomieszczeniu substancję (alergen), która u osób zdrowych nie powoduje żadnych objawów. Za odporność organizmu odpowiadają rozmaite komórki i przeciwciała, w tym immunoglobuliny klasy E (IgE), które na co dzień bronią organizm przed zagrażającymi mu elementami. Jeśli przeciwciała IgE rozpoznają nieszkodliwe alergeny jako szkodliwe, zapoczątkowują reakcję prowadzącą do uczulenia na nie organizmu. W zależności od czasu, który upłynął od kontaktu z alergenem a jego ilości, do objawów nadwrażliwości decyduje się zaczerwienienie i świąd skóry, łzawienie oczu, katar czy duszności.

Rodzaje i etiologie nadwrażliwości

Alergie mogą wykorzystywać różną formę. Alergia wziewna wytwarzana jest przez substancje znajdujące się do organizmu chorego drogą powietrzną, a decyduje się do nich m.in. roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych czy alergeny zwierzęce. Wśród alergenów pokarmowych znajdują się przede wszystkim jaja kurze, mleko krowie, orzechy,
zwłaszcza orzeszki ziemne, ryby i skorupiaki. Możliwe są także alergie krzyżowe, czyli reakcje występujące między alergenami wziewnymi i pokarmowymi (dla przykładu: osoby uczulone na pyłek brzozy reagują również na alergeny jabłka). Jeśli idzie natomiast o etiologie nadwrażliwości, na rozwój choroby mogą oddziaływać takie elementy, jak zanieczyszczenie środowiska, predyspozycje genetyczne, palenie papierosów (czynne lub bierne), dolegliwości (zwłaszcza wirusowe) oraz natężenie alergenów w właściwym miejscu.

wśród osób dojrzałych alergie również występują

Alergie u osób dojrzałych

Jeszcze niedawno uważano, że częstotliwość występowania chorób uczuleniowych wraz z wiekiem spada. Łączono to m.in. ze spadkiem stężenia przeciwciał IgE oraz zmniejszeniem odczynowości skóry na testowanie alergenami pokarmowymi oraz inhalacyjnymi. Natomiast mnóstwo badań naukowych dowiodło, że alergie u osób dojrzałych to również nic nowego i mogą dotyczyć również osób starych. Badanie przeprowadzone w Niemczech w latach 2000-2002 na grupie blisko 10 tys. osób pomiędzy 50. a 70. rokiem życia wykazało, iż atopowe zapalenie skóry występowało o 4,3% z nich, astma oskrzelowa – u 5,5%, zaś alergiczny nieżyt nosa – u 8,3%. Badanie wykonane we Francji dowiodło występowania alergicznego nieżytu nosa u 15,2% mężczyzn oraz 19,7% kobiet powyżej 65. roku bycia (część 352 osób). Badanie przeprowadzone w Polsce w latach 2010-2013 (na grupie 7800 osób starych) dowiodło występowania:
•astmy oskrzelowej – u 5,9%,
•atopowego zapalenia skóry – u 1,6%,
•alergicznego całorocznego nieżytu nosa – 17,1%,
•alergicznego sezonowego nieżytu nosa – u 12,6%,
•wielopostaciowej choroby atopowej – u 6,4%,
•innych chorób uczuleniowych zależnych od przeciwciał IgE – u 3,7%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here