Bańki są jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych zabiegów, pochodzących z medycyny naturalnej. Skuteczność baniek jest potwierdzona licznymi doświadczeniami. Bańki są często przepisywane przez lekarzy, jako naturalny sposób walki z rozmaitymi schorzeniami.
Stawianie baniek – w jakich schorzeniach pomaga?
Zgodnie z wieloma teoriami bańki stymulują układ odpornościowy do bardziej efektywnej walki z infekcjami. Mają więc bardzo wszechstronne zastosowanie. Bańki są najczęściej stosowane przeciwko różnym schorzeniom układu oddechowego, od przeziębienia, przez zapalenie oskrzeli, po zapalenie płuc. Bańki są stosowane również w łagodzeniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Pozwalają na uśmierzenie bólu, zlikwidowanie napięcia mięśniowego.
Bańki mogą być wykorzystane do łagodzenia bólu związanego z rwą kulszową, a także zwyrodnieniem kręgosłupa. Nie wszyscy wiedzą, że bańki można stosować przy chorobach krążenia, zaburzeniach trawienia, łagodzeniu stanów zapalnych układu pokarmowego, czy nawet nadwrażliwości jelita grubego.
Bańki z powodzeniem wykorzystywane są w masażu relaksacyjnym. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się zabiegi antycelulitowe, polegające na masażu gumową bańką, zmienionych chorobowo miejsc.
Stosując bańki powinniśmy bezwzględnie przestrzegać zasad ich wykorzystania. W żadnym wypadku nie wolno stawiać baniek w okolicy serca, dużych naczyń krwionośnych, a także na brodawkach, tłuszczakach i innych zmianach skóry. Ważne aby bańki stawiała doświadczona osoba. Przy wykonywaniu takich zabiegów jest ryzyko poparzenia pacjenta zbyt mocno ogrzaną bańką. Duże znaczenie ma też miejsce, w którym je stawiamy. Ważne aby osoba, która przeprowadza zabieg, potrafiła to zrobić. Dla niedoświadczonych użytkowników bezpieczniejsze będzie wykorzystanie baniek bezogniowych. Pozwoli to na wyeliminowanie zagrożenia związanego z poparzeniem. Jedynym skutkiem ubocznym będą wtedy siniaki na skórze – nie należy się jednak nimi martwić, znikną w ciągu kilku dni.