Angina – bolesna choroba gardła i migdałków

0
1143

Chorujemy na nią najczęściej latem, chociaż do zakażenia może dojść o każdej porze roku – angina. Wywołują ją zazwyczaj bakterie. Głównie paciorkowce, ale mogą to być również gronkowce, pneumokoki lub pałeczki grypy. Zdarza się, że anginę generują wirusy lub grzyby. Niezależnie od mikroorganizmów, które powodują jej rozwój, jest to choroba bolesna i lubiąca nawracać.
Angina – przyczyny przebieg i leczenie trwa zazwyczaj około 10 dni. Jest ona chorobą zakaźną, więc możemy się nią zarazić poprzez kontakt z osobą chorą. Wystarczy kaszlnięcie lub kichnięcie, a już drogą kropelkową roznoszone są chorobotwórcze drobnoustroje. Jak wcześniej wspominaliśmy, na anginę częściej chorujemy latem niż w czasie innych pór roku. Następuje to najczęściej w wyniku gwałtownego kontaktu z dużo niższą temperaturą. Naczynia krwionośne, które znajdują się w gardle, pod wpływem zimna szybko się obkurczają. Następuje niedokrwienie śluzówki, przez co tkanka staje się bardziej podatna na ataki bakteryjne. Drobnoustroje, które żyją w naszej jamie ustnej mogą bez problemu wniknąć w głąb ciała i swobodnie się namnażać, wywołując anginę. Możemy uchronić się od wywołania infekcji, unikając w upalne dni klimatyzacji, silnie zmrożonych lodów lub zimnych napojów z kostkami lodu. Ponadto warto zadbać o podniesienie odporności stosując zdrową dietę oraz pamiętając o codziennej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Angina zazwyczaj rozpoczyna się od bardzo silnego bólu gardła, który często utrudnia przełykanie. Towarzyszy mu wysoka gorączka powyżej 38,5 stopni, ból głowy oraz złe samopoczucie. Do tego węzły chłonne na szyi oraz podżuchwowe są powiększone i bolą w czasie dotyku. W czasie anginy na rozpulchnionych migdałkach zwykle pojawiają się czopy ropne w postaci białego nalotu.
W momencie, kiedy lekarz stwierdzi anginę zazwyczaj wdraża leczenie antybiotykami. Tylko w ten sposób pozbędziemy się choroby wywołanej przez bakterie. W wypadku, kiedy angina jest spowodowana przez wirusy lub grzyby należy podawać jedynie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

http://www.witalnamama.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here