Systematyczna pielęgnacja zębów, mycie, nitkowanie, regularne wizyty u dentysty, zdrowa dieta wszystko to sprawia, że nasze zęby powinny być zdrowe. Są jednak pewne codzienne nawyki, których nawet nie kontrolujemy, a szkodzą naszemu uzębieniu. Jakie?
Nawyki szkodzące zębom
Obgryzanie paznokci
Podczas obgryzania paznokci dochodzi do nadmiernego nacisku i wykrzywiania szczęki, w skutek tego może dojść do dysfunkcji narządu żucia. Dodatkowo, gdy trzymamy często palce w ustach, możemy doprowadzić do zakażenia jamy ustnej. W ten sposób ułatwiamy drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcie do naszego organizmu.
Otwieranie butelek zębami
Wiele osób traktuje zęby, jako uniwersalny przyrząd. Najczęściej jako otwieracz do butelek, nożyczki czy wieszak. Taki nawyk z czasem może sprawić, że ząb może się ukruszyć, rozchwiać, a jama ustna może pozostać zraniona. Zęby mają służyć wyłącznie do rozdrabniania pokarmu, dlatego wszystkie wyżej opisane czynności powinniśmy odstawić.
Przeczytaj też: http://www.provimi.pl/co-ma-korzystny-wplyw-na-nasza-trzustke/
Zbyt intensywne szczotkowanie zębów
Każdy z nas powinien myć swoje zęby minimum 2 razy dziennie, najlepiej przez 2 minuty. Za pomocą szczoteczki manualnej lub elektrycznej. Niektórzy jednak są nadgorliwi i szczotkują swoje zęby zbyt mocno. A co najgorsze za twardą szczoteczką. W taki sposób nasze dziąsła mogą zostać uszkodzone, z czasem szyjki mogą się obniżyć, a zęby rozchwiać. Podstawą jest odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów i prawidłowa technika szczotkowania.
Bruksizm
Gdy po nocy budzimy się i odczuwamy ból w okolicy żuchwy, jest to znak że być może podczas snu zgrzytamy zębami lub ściskamy je za mocno. Jest to dość niebezpieczne, ponieważ prowadzi do pękania zębów, odpryskiwania szkliwa, bólów stawów i mięśni. Jeżeli występuje u nas taki problem, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza dentysty.
Ciągłe przegryzanie i popijanie
Jeżeli mamy nawyk ciągłego przygryzania i popijania, nie jest to nic dobrego zarówno dla naszego zdrowia, jak i zębów. W takiej sytuacji bakterie bytujące w jamie ustnej mają znakomitą zabawę. W ten sposób jesteśmy bardziej narażeni na zmiany próchnicowe, ubytki i nieprzyjemny oddech.
Bardzo ważne jest, żeby w takim wypadku wymienić napoje słodzone na wodę mineralną, a jeżeli chodzi o posiłki to powinniśmy je spożywać regularnie, najlepiej 3-4 porcje dziennie.
Źródło: https://www.alandis.pl/