Leczenie ortodontyczne – czy warto?

0
1364

Leczenie ortodontyczne jest obwarowane koniecznością noszenia aparatu na zęby. Aparat ortodontyczny zakładany jest przez lekarza ortodontę, a czas jego noszenia jest uzależniony m.in. od wielkości, oraz rodzaju wady oraz od wieku pacjenta i jego współpracy ze stomatologiem.

Założenie aparatu na zęby pomoże uzyskać piękny uśmiech, który pozwoli na uzyskanie satysfakcji zarówno w wymiarze estetycznym, jak i funkcjonalnym. Co ważne leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku.

Czym zajmuje się ortodoncja

Ortodoncja jest jedną z podstawowych dziedzin stomatologii, która zajmuje się korektą wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem różnego rodzaju nieprawidłowości zębowych. Leczenie może być przeprowadzane zarówno ze względów profilaktycznych, jak i estetycznych. Co ważne leczenie ortodontyczne każdorazowo wymaga od pacjenta noszenia specjalistycznego aparatu ortodontycznego.

Aparat poprzez oddziaływanie niedużą, aczkolwiek ciągłą siłą na koronę i korzeń umożliwia ortodoncie precyzyjne przesuwanie zęba. Poprzez przesunięcie zarówno korony, jak i korzenia uzyskujemy stabilny rezultat, który poprzez odpowiednią profilaktykę zagwarantuje, iż zęby nie powrócą do poprzedniej pozycji. Używanie przez stomatologów ortodontów aparaty można podzielić na:

– ruchome aparaty ortodontyczne,

– stałe aparaty ortodontyczne.

To, który aparat będzie założony, jest uzależnione przede wszystkim od wieku pacjenta oraz wielkości wady. Specjalistyczne aparaty ruchome zakładane są przede wszystkim dzieciom, które nie zakończyły etapu wzrostu oraz osobą z niedużymi wadami. Ortodoncja Rzeszów i inne większe aglomeracje to miejsca, w których z powodzeniem możemy odnaleźć odpowiedniego specjalistę.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących leczenia ortodontycznego, aczkolwiek powinno być ono rozpoczęte natychmiast po pojawieniu się pierwszych nieprawidłowości w okresie dziecięcym. Nieleczone nieprawidłowości będą z czasem ulegały pogłębieniu, co przyczyni się bezpośrednio do przedłużenia okresu leczenia.

Ponadto decydując się na leczenie dziecka, unikamy konieczności założenia stałego aparatu na zęby. W przypadku odpowiednio prowadzonych dzieci ruchome aparaty na zęby mogą w pełni skorygować pojawiającą się wadę. W przypadku osób dorosłych konieczne jest założenia stałego aparatu na zęby. W tym wypadku wybrać można pomiędzy klasycznym aparatem metalowym a aparatem estetycznym.

Aparat metalowy

Aparaty wykonane z metalu, porcelany oraz szafiru to rozwiązania, które może nam zaoferować współczesna ortodoncja. Rzeszów to jedno z miast, gdzie możemy uzyskać tego rodzaju aparaty. Każdy z nich posiada nieco inną charakterystykę, aczkolwiek wszystkie zagwarantują odpowiednią korektę położenia zębów. Najtańszym, ale skutecznym rozwiązaniem są aparaty metalowe.

Aparaty estetyczne

Jeżeli jednak chcemy ukryć przed światem fakt noszenia aparatu ortodontycznego, możemy zdecydować się na tzw. aparat estetyczny. Oferowane przez ortodontów aparaty estetyczne podzielić możemy na:

– aparaty ceramiczne,

– aparaty kryształowe

Pierwsze z nich określane także jako aparaty porcelanowe są idealnym rozwiązaniem pomiędzy poziomem widoczności a ceną. Ze względu na wykonanie zamków aparatu z porcelany mamy możliwość dostosowania koloru zamków do naturalnego koloru naszego uzębienia. Dzięki temu aparat staje się niewidoczny z odległości kilku metrów. Z kolei aparaty kryształowe z szafiru są przeźroczyste i niemalże niezauważalne.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj aparatu wybierzemy oraz kiedy zdecydujemy się na leczenie. z czasem uzyskamy zadowalający nas efekt. Piękny zdrowy uśmiech to klucz do szczęścia zarówno zawodowego, jak i osobistego. Dlatego też nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości czy rozpocząć leczenie ortodontyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here