Spirala długów to termin, którego znaczenie niestety doświadcza wielu już Polaków. Czasem takie długi powstają, gdy świat wali się nam na głowę, innym razem staje się to zupełnie niezauważalnie. Jeden kredyt, w trakcie jego spłacania choroba, czasem wyjątkowa okazja mieszkaniowa, innym razem problemy rodzinne sprawiają, że zmuszeni jesteśmy wziąć drugi kredyt aby spłacać ten pierwszy. Ale przecież nie całą kwotę, część warto wydać na inne potrzeby. To już są dwa kredyty. A gdy wierzyciel puka do drzwi należy wziąć trzeci kredyt, tym razem chwilówkowy aby spłacić tamte dwa. I znowu się nie udaje.
Konsolidacja pożyczek, co to jest?
Kredyt konsolidacyjny jest takim samym kredytem jak każdy inny. Specyfika tego rodzaju kredytów polega na tym, że ma on jeden konkretny cel jakim jest spłata innych wcześniej podjętych kredytów i pożyczek. Bank, który wyraził zgodę na udzielenie kredytu konsolidacyjnego nie przelewa tych pieniędzy na konto klienta. Kierując się ograniczonym zaufaniem do klienta, bank przelewa samodzielnie pieniądze na rachunki instytucji, w których klient był wcześniej zadłużony. Tym samym wszystkie objęte konsolidacją długi zostają spłacone, a klient otrzymuje nowego wierzyciela, jakim jest bank, który udzielił kredytu konsolidacyjnego i ten kredyt na bieżąco należy teraz spłacać.
Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse – tak jak zostało wspomniane na początku konsolidacja to też kredyt. W związku z tym każdy bank przez udzieleniem nam kreydtu konsolidacyjnego będzie weryfikował naszą zdolność kredytową. Z tego względu, że mamy problemy z nadmiernym zadłużeniem nasza sytuacja nie będzie wzorowa. Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt konsolidacyjny w banku dobrze znaleźć pomoc w postaci pośrednika kredytowego specjalizującego się w oddłużaniu pożyczek kredytem bankowym.
Kiedy kredyt konsolidacyjny ma sens?
Zadłużenie w postaci kredytu konsolidacyjnego ma sens w określonych okolicznościach, gdy:
– ograniczyliśmy już wszystkie wydatki i nic więcej nie da się zmniejszyć,
– zrobiliśmy wszystko, aby zwiększyć nasze dochody,
– sprzedaliśmy wszystko, co się da, aby pozbyć się długów,
– dojrzeliśmy do tego, aby całkowicie zmienić nasze życie i zacząć kontrolować wydatki,
a mimo to nie jesteśmy w stanie na bieżąco spłacać rat i za chwilę komornik zapuka do drzwi.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Zalety kredytu konsolidacyjnego nie polegają na zmniejszeniu kwoty zadłużenia czy niższych odsetkach. Bank decydujący się na udzielenie tego rodzaju pożyczki wykonuje jedno fundamentalne działanie: wydłuża czas spłaty. A wydłużenie czasu spłaty oznacza, że miesięczna rata staje się niższa i jest bardziej prawdopodobne niż jeszcze przed chwilą, że klient jest w stanie ją spłacać, pomimo dołączonych do raty wszelkich kosztów pożyczki. Minusem kredytu jest dokładnie to samo, czyli wydłużenie czasu spłaty pożyczki. Przez kolejne lata, co miesiąc należy oddawać bankowi co jego. Ale tu już wchodzi zasada „coś za coś”. Pożyczkę trzeba spłacić, a że trwa to dłużej? No cóż, na własne życzenie.