Kiedy zdarzy nam się sytuacja w której musimy wysłać porcelanę pocztą bądź kurierem. Przeprowadzamy się albo przenosimy kruche przedmioty, dobrze jest je odpowiednio zabezpieczyć.
Oto sześć zasad które pomogą nam ochronić nasze zabytkowe pamiątki rodzinne i rzeczy które chcemy wysłać kupującemu w nie naruszonym stanie
I. Pudełko powinno być dobrze dobrane i nie powinno w nim się znajdować zbyt wiele elementów. Idealnie jest pakować do wagi około czterech kilogramów.
II. Na dnie kartonu i po bokach układamy folie bezbelkową, zanim cokolwiek włożymy.
III. Każdy przedmiot należy owinąć folią bezbelkową i odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej zabezpieczyć każdy element osobno więcej niż jedną warstwą folii.
IV. Rozmieść zapakowane przedmioty w pudle z materiałem wypełniającym takim jak rozdrobniony papier ułożony pomiędzy każdą częścią. Upewnij się, że pomiędzy przedmiotami a kartonem jest 2, 5 cm przestrzeni. Pewne rzeczy wymagają dodatkowego zabezpieczenia np. talerze ustawiamy pionowo, używamy troszkę folii lub innego amortyzatora pod pokrywkami, cięższe szkło powinno być ułożone na dnie, a lżejsze, na górze.
V. W puste przestrzenie wpychamy papier lub inny amortyzator. W ten sposób naczynia nie będą poruszały się wewnątrz pudełka.
VI. Zamknij porządnie karton. Nawet jeśli posiada specjalny mechanizm, dobrze dodatkowo okleić go taśma izolacyjną. Napisz „delikatne” albo „góra” na bokach i górze kartonu, dobrym pomysłem jest również napisanie co stanowi zawartość pudełka np. „Uwaga szkło”.
Dodatkowo można zastosować inne środki ostrożności: karton z podwójnymi ścianami lub wielowarstwowy, użyć białego papieru pakowego zamiast gazet by nie doszło do odbarwień od tuszu drukarskiego, jeśli nie czujesz się pewnie pakując samemu swoją porcelanę to odwiedź punkt obsługi w firmie kurierskiej.
Zabezpieczenie porcelany czy szkła to pracochłonna czynność ale warto się postarać by nie stracić cennych przedmiotów.