Wielu z nas myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej, z różnych względów. Jedni świetnie odnajdą się w pracy na etacie, pracując u kogoś, inni z kolei wolą zdecydowanie większą niezależność, jaką potrafi dać własna firma. Przed założeniem własnej działalności, warto zadać sobie pytanie ile kosztuje założenie firmy?
Nie da się ukryć, że własna działalność kojarzy się większości osób z szybkim zyskiem i wolnością pod wieloma względami. A tak na prawdę, jest to bardzo ciężki kawałek chleba i bynajmniej nie darmowy.
Ile kosztuje założenie firmy, jak wygląda rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej – otóż, sam wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji, jest bezpłatny, nie podlega żadnym opłatom. Żadnym opłatom nie podlega także poinformowanie ZUSu i urzędu skarbowego o otworzeniu działalności. Więc śmiało można, odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje założenie firmy – nic. Sprawy komplikują się w dalszych etapach.
Największym obciążeniem i dużą trudność w zachowaniu płynności finansowej, jest uiszczanie co miesięcznych opłat do ZUS. One na początku drogi prowadzenia własnej firmy są największymi miesięcznymi opłatami. Jeżeli firma nie zatrudnia pracowników, opłat dokonać należy do 10. każdego miesiąca, a jeśli w działalności są zatrudnione inne osoby, to opłaty należy uiszczać do 15. dnia każdego miesiąca. I niestety, nie ma tu żadnego znaczenia czy firma przynosi dochód czy straty. Opłat należy dokonywać zawsze terminowo. W przeciwnym razie, są przewidziane kary pieniężne.
Jeżeli będzie to pierwsza działalność lub założona kolejny raz ale po pięcioletniej przerwie, wtedy przedsiębiorce obowiązuje opłacanie niższych składek do ZUS. Jest to tak zwany preferencyjny, niższy ZUS, który ma wspomóc młodych przedsiębiorców na początku ich drogi.
Kiedy miną pierwsze dwa lata prowadzenia własnej firmy, przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacania pełnych składek ZUS. Jest to prawdziwy sprawdzian dla biznesu, gdyż na początku, ten koszt jest na prawdę dużym obciążeniem dla firmy.
Firma musi zostać zarejestrowana pod konkretnym adresem. Do wielu różnych rodzajów firm, wystarczy ją zarejestrować we własnym mieszkaniu lub domu. Wtedy koszta prowadzenia firmy, znacznie się zmniejszą, bo odejdzie ponoszenie kosztów wynajmu lokalu. Jeżeli jednak nie mamy takiej komfortowej sytuacji, do kosztów prowadzenia firmy, należy doliczyć comiesięczny czynsz za wynajem pomieszczenia. Generuje to co miesięczne opłaty, które należy wziąć pod uwagę na samym początku, bo będą one porównywalne z co miesięcznymi składkami ZUS. Opłata za wynajem, bardzo obciąża portfel młodego przedsiębiorcy.
Następnym kosztem, ale już znacznie mniejszym, jest koszt obsługi biura księgowego. O ile będziemy potrafili sami zająć się prowadzeniem całej formalno-księgowej strony biznesu – będzie to dla nas kwota, która co miesiąc zostanie w kieszeni. Ale czy w tym czasie, kiedy będziemy sami rozliczać księgowość, nie będziemy w stanie więcej zarobić? Doba ma tylko 24h i być może, znacznie lepszą decyzją, okaże się aby te rozliczenia powierzyć w fachowe ręce biura księgowego. Podstawowy koszt, z niewielką ilością faktur, nie zatrudniając przy tym pracowników, to koszt od 100zł za miesięczne prowadzenie firmowej księgowości. Wraz z rozwojem firmy, koszty te będą odpowiednio wzrastały, co także należy wziąć pod uwagę.
Pozostałe koszty, będą już ściśle związane z profilem działalności. Dla jednego pracodawcy, będzie to liczba pracowników. Dla kogoś innego, cena za towar, którą trzeba opłacić, dla kogoś jeszcze innego odległości między domem a firmą.
Warto jeszcze przed rozpoczęciem działalności, usiąść na spokojnie i przyjrzeć się kosztom z bliska. Aby później móc spokojnie wystartować z własną firmą.