Gradówka pojawia się na dolnej albo górnej powiece. Przybiera postać niewielkiego guzka, który tworzy rodzaj galaretowatej masy, zbudowanej z ropy i krwi. Zazwyczaj nie wywołuje dolegliwości bólowych, mimo to bywa uciążliwa. Rośnie w miejscu, w którym z czasem zaczyna przeszkadzać. Zmianie często towarzyszą też zaczerwienienia i obrzęki, związane z zakażeniem.
Objawy gradówki
Objawy gradówki to:
- niebolesne zgrubienie powieki, które może przyjąć postać białawego, również niebolesnego guzka na dolnej lub górnej powiece,
- obrzęk powieki,
- zaczerwienienie skóry w okolicy guzka,
- podrażnione oko,
- przesuwalna skóra nad guzkiem.
Leczenie gradówki
Gradówka może ulec samowyleczeniu. Leczenie właściwe można zacząć w domu od okładów i kompresów w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Wykonywać je należy kilka razy dziennie po około 20 minut (podobnie jak przy leczeniu jęczmienia).
Do wykonania okładów najlepiej nadaje się:
- zielona herbata
- świeża pietruszka
Możliwe przyczyny powstania gradówki to:
- zakażenie gronkowcem,
- nadczynność gruczołów tarczkowych
- nawracający jęczmień zewnętrzny.
Terapie niekonwencjonalne
Gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi efektu – gradówkę należy usunąć operacyjnie.
Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry po wewnętrznej stronie powieki w miejscu guzka i wyłyżeczkowaniu gradówki. Po zabiegu aplikuje się antybiotyk i sporządza opatrunek zasłaniający oko. Usuwanie dużych zmian często skutkuje utworzeniem się krwiaka, który powinien zniknąć 3-4 doby po operacji. Obrzęk oka zazwyczaj utrzymuje się nieco dłużej.
Zioła na gradówkę
Gradówkę można leczyć również terapią ziołami oraz naturalnymi metodami :
- Przykładanie gorących kompresów: np. z zielonej herbaty lub z letnich naparów świetlika, pietruszki, łopianu lub nagietka.
- Picie herbaty ze świeżego mniszka lekarskiego
Dodatkowo warto wiedzieć, że można okłady ziołami stosować równomiernie z leczeniem maścią z antybiotykiem. Jeśli natomiast mamy tendencję do nawracania gradówki, należy codziennie przemywać oczy ciepłą wodą, aby nie dopuścić do zatkania gruczołu łojowego.
Jednak pamiętajmy, że może być konieczna wizyta u okulisty. Jest ona wskazana w przypadku:
- obrzęku całego oka,
- zaburzeń widzenia,
- wypadania rzęs towarzyszącego pogrubieniu powieki,
- pojawienia się gorączki,
- powiększenia i tkliwości regionalnych węzłów chłonnych.
Ponadto warto jest zapobiegać powstaniu gradówki, wystarczy abyśmy stosowali odpowiednią higienę. Higiena brzegów powiek obejmuje:
- codzienne rozgrzewanie powiek za pomocą okładów o najwyższej, dobrze tolerowanej temperaturze (pozwalają na upłynnienie zalegającej na brzegach powiek wydzieliny),
- masaż powiek połączony z lekkim ich uciskaniem (wydzielina zostaje usunięta z gruczołów),
- oczyszczenie brzegów powiek (dostępnymi w aptekach bez recepty jednorazowymi, hipoalergicznymi chusteczkami (np. Blephaclean) lub wacikami nasączonymi odpowiednim płynem (np. Blephasol).