Dbanie o czyste uszy

0
1258

Ucho:
Ucho jest bardzo ważnym narządem u człowieka. Jest to narząd słuchu, który odbiera fale dźwiękowe, przekształcając je w drgania mechaniczne. Drgania te następnie przekształcane są w impulsy nerwowe. Ucho również jest odpowiedzialne za równowagę (błędnik).
Składa się ono z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha wewnętrznego oraz ucha środkowego. Ucho środkowe i zewnętrzne odpowiedzialne jest głównie za słuch, natomiast ucho zewnętrzne odpowiedzialne jest za równowagę.
Woskowina:
Woskowina, czyli po prostu wydzielina, która wydobywa się z uszu, jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Jest ona odpowiedzialna za ochronę skóry w przewodzie słuchowym oraz ochronę błony bębenkowej przed działaniem wody, jak również zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych ze względu na swój kwaśny odczyn. Woskowina potrafi mieć różne odcienie od ciemnobrunatnej po lekką, jasno miodową. Również jej konsystencja bywa różna – sucha, wilgotna a nawet lepka. Za wytwarzanie woszczyny odpowiedzialne są gruczoły znajdujące się w przewodzie słuchowym. Razem z wyścielającymi je włoskami tworzą dobrze zorganizowany system usuwania zanieczyszczeń. Woskowina zbiera kurz oraz pył, które następnie przy pomocy włosków są stopniowo usuwane z przewodu słuchowego. Woskowina uszna jest najczęstszą przyczyną zatkanych uszu. Nadmiar woskowiny może powodować dyskomfort i nieprzyjemne objawy. takie jak:
-zaburzenia słuchu;
-szum;
– uczucie posiadania wody w uszach;
– a czasem nawet ból.
Czyszczenie uszu z woskowiny:
Niestety nadal wiele ludzi czyści swoje uszy przy użyciu patyczków kosmetycznych. Niestety nie jest to odpowiednia metoda, gdyż nierzadko powoduje ona wpychanie woskowiny jeszcze głębiej, wcale nie wyzbywając się problemu, a wręcz nasilając uczucie zatkania ucha.
Najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym sposobem na czyszczenie uszu jest po prostu jego płukanie, albo stosowanie preparatów do czyszczenia ucha, które dostępne są w każdej aptece. Najwygodniejszą postacią jest zdecydowanie spray do ucha.
Niemniej jednak środki nie powinny być stosowane jeśli z ucha wydobywa się niepokojąca wydzielina, albo gdy występuje uczucie kłucia w uchu! Taki stan może być spowodowany jakimś stanem zapalnym i jest przeciwwskazaniem do stosowania samodzielnie takich środków.
Jeśli domowe metody nam nie pomogły, albo boimy się sami ingerować w ten narząd, warto udać się na wizytę do laryngologa. Lekarz wykona prosty, bezbolesny zabieg płukania ucha. Zabieg jest bardzo krótki i nieinwazyjny. Polega na przepłukaniu ucha letnią wodą pod ciśnieniem. Zabieg zapewnia dokładne oczyszczenie kanału słuchowego z zalegającej woszczyny. Poprawia to natychmiast słuch oraz dyskomfort zatkanego ucha.

http://www.kmhs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here