Czy klawiatury dla graczy się opłacają?

0
1226

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła prawdziwa eksplozja sprzętu „dla graczy”. Można spotkać już nie tylko gamingowe klawiatury czy myszki, ale także słuchawki, fotele, a nawet biurka.  W tym artykule skupimy się na klawiaturach, czyli czymś, bez czego nie poradzi sobie nie tylko żaden gracz, ale także żaden użytkownik komputera. Czy klawiatury dla graczy się opłacają, czy też nie warto w nie inwestować?

Czym charakteryzują się klawiatury dla graczy?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, warto pochylić się nad tym, czym właściwie klawiatury gamingowe różnią się od normalnych klawiatur, na przykład takich do użytku biurowego. Wbrew pozorom różnic jest całkiem sporo.

Najbardziej oczywistą z nich jest jakość wykonania: tania klawiatura „gamingowa” za kilkadziesiąt złotych z pewnością nie zachwyci, ale już porządny, droższy sprzęt od respektowanej firmy powinien zadowolić nawet wybrednych. Ważna jest także mnogość dodatkowych funkcji, takich jak anty-ghosting, przyciski multimedialne, rolki do zmiany głośności, porty USB czy wejścia mini jack.

Wyróżnia się dwa główne typy klawiatur: klawiatury mechaniczne i membranowe. Te pierwsze są z reguły droższe, z kolei „membranówki” cechują się często niską ceną i kiepską jakością wykonania (chociaż można spotkać również droższe, lepszej jakości klawiatury tego typu).

Klawiatury mechaniczne są bardziej lubiane przez większość graczy, ponieważ wydają charakterystyczny dźwięk i w zależności od wybranych przełączników, pozwalają dostosować siłę, z jaką trzeba nacisnąć przycisk, aby go aktywować, do swoich preferencji.

Czy warto inwestować w klawiatury gamingowe?

W zależności od gier, które nas interesują, najważniejszymi czynnikami, od których zależeć może nasz sukces, będą przykładowo refleks, myślenie logiczne czy dobrze przygotowana taktyka. Nie da się jednak ukryć, że sprzęt, jakiego używamy, w tym przede wszystkim myszka i klawiatura, mogą mieć wpływ na nasze wyniki – zwłaszcza, jeśli gramy w gry sieciowe, a tym bardziej w przypadku, kiedy jesteśmy obecnymi bądź aspirującymi e-sportowcami.

Kiepskiej jakości klawiatura może być niewygodna w użytkowaniu, zbyt głośna i wymagać zbyt dużej lub zbyt małej jak na nasze gusta siły do aktywacji przycisków. „Niedzielnym graczom” z pewnością nie zrobi to ogromnej różnicy, ale dla tych, którzy w grach spędzają wiele godzin dziennie, korzystanie z dobrej klawiatury gamingowej a z taniej klawiatury biurowej to niebo a ziemia.

Listę godnych uwagi klawiatur gamingowych można znaleźć tutaj: https://techpolska.pl/klawiatury-dla-graczy-najlepsza-klawiatura-gamingowa/. Trzeba pamiętać, że sam fakt, że coś określane jest jako „sprzęt dla graczy” nie świadczy automatycznie o jego wysokiej jakości. Nawet drogi, a więc na pierwszy rzut oka dobry sprzęt, może być niewarty swojej ceny. Dlatego też dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii ekspertów o interesującym nas produkcie, a w miarę możliwości także osobiste jego przetestowanie, aby sprawdzić, czy wygodnie się nam z niego korzysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here