Czy każdy fotel biurowy jest ergonomiczny?

0
1496

Znalezienie odpowiedniego modelu fotela biurowego ma szczególne znaczenie dla każdego, komu zależy na swoim komforcie i zdrowiu. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

W sklepach asortyment foteli biurowych jest naprawdę bardzo szeroki. To zarówno niedrogie modele, które można kupić w cenie już około 100-200 złotych, jak również te bardzo drogie, które kosztują nawet ponad 1000 złotych.

Przy doborze właściwego fotela do pracy przy biurku nie warto jednak kierować się tylko i wyłącznie ceną. Ważna jest przede wszystkim ergonomia, ponieważ to ona świadczy o tym, czy mebel jest w stanie zapewnić optymalny komfort i bezpieczeństwo użytkowania w trakcie pracy.

Czym dokładnie jest ergonomia? Jakie są cechy ergonomicznych foteli biurowych? Czy każdy fotel biurowy jest ergonomiczny?

Ergonomia – co to jest?

Pojęcie ergonomii odnosi się do nauki o pracy, a dokładnie o tworzeniu takich warunków pracy, które będą dopasowane do możliwości psychofizycznych człowieka.

Dzięki optymalnym rozwiązaniom w dziedzinie ergonomii można uzyskać lepszą wydajność pracy pracownika, jego większe bezpieczeństwo i komfort. Wobec tego zadaniem każdego pracodawcy jest tworzenie ergonomicznych warunków pracy, aby zatrudnione przez niego osoby mogły wykonywać swoje obowiązki bez ryzyka.

Ergonomiczne meble można zobaczyć obecnie niemalże w każdym biurze – są ważne zarówno w małej firmie, jak również w dużych korporacjach.

Ergonomiczny fotel biurowy – czyli jaki?

W przypadku pracy biurowej kluczowe jest dobranie ergonomicznego fotela biurowego. Takie fotele biurowe wyróżniają się przede wszystkim specjalną konstrukcją zapewniają optymalne podparcie dla całego ciała w trakcie pracy.

Stałe przebywanie w pozycji siedzącej może być dużym obciążeniem dla kręgosłupa, zatem zadaniem fotela jest odciążenie to i zapewnienie pracownikowi większego komfortu przez cały dzień pracy.

Główne cechy ergonomicznych foteli biurowych:

  • anatomicznie wyprofilowane oparcie dla kręgosłupa, które odciąża mięśnie pleców i kręgosłup
  • odpowiednio głębokie siedzisko, które wymusza przyjęcie ergonomicznej pozycji
  • podłokietniki zapewniające podparcie dla rąk
  • szeroka gama regulacji elementów – dla idealnego dopasowania do użytkownika
  • dodatkowe funkcje, na przykład dynamiczne oparcie, blokada kółek
  • zastosowanie solidnych materiałów dla trwałości i wytrzymałości
  • komfortowe obicie – najlepiej sprawdzają się tkaniny
  • kółka jedne dopasowane do podłogi, na której krzesło jest użytkowane

Wobec tego nie wszystkie fotele biurowe, które można znaleźć w sprzedaży, można nazwać ergonomicznymi. Tylko niektóre z nich spełniają powyższe wymagania, a tym samym mogą zapewnić swoim użytkownikom wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa nawet przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Obecnie ergonomiczne fotele biurowe można zakupić również za pośrednictwem internetu – do wyboru jest wiele firm, które specjalizują się w ich dostarczaniu i mogą także dopasować je do potrzeb klienta, na przykład pod względem estetyki – zastosowanych materiałów obiciowych, rodzaju kółek jezdnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here