Świadectwo pracy – terminy i zasady

0
1241

Pracodawca zawsze kiedy pracownik kończy współpracę z osoba, która zatrudniona jest na etacie musi wydać świadectwo pracy. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć? Świadectwo takie przysługuje każdej, która zatrudniona jest na umowę o pracę, bez znaczenia jaki będzie to rodzaj umowy. Roli nie gra roli również sposób, w jaki zakończyła się współpraca.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/swiadectwo-pracy-2020-termin-wystawienia-i-inne-zasady/ 

ŚWIADECTWO PRACY – PRACOWNIK

Pracodawca daje świadectwo pracy osobiście, przesyła je na wskazany adres zamieszkania, a także ma możliwość doręczyć je osobiście przez osobę upoważnioną lub kuriera. Pracownik nie musi sam odbierać takiego dokumentu. Dopuszczalne jest upoważnienie przez niego innej osoby, która dokona odbioru dokumentu.

ŚWIADECTWO PRACY – TERMIN

Pracodawca nie ma obowiązku wystawić lub wydać świadectwa w dniu ustania stosunku pracy. Musi być to jednak ostatni dzień w którym pracownik jest jego pracownikiem.

Inaczej mówić jest to ostatni dzień:

  • wypowiedzenia,
  • złożenia drugiej stronie oświadczenie o rozwiązaniu umowy,
  • obowiązywania umowy o pracę na czas określony,
  • sytuacji przez którą doszło do wygaśnięcia umowy,
  • zapisany w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę.

WYJĄTKI OD TERMINÓW

Istnieje jednak wyjątek, w którym pracodawca, z przyczyn obiektywnych, nie ma możliwości wystawienia w dniu ustania stosunku pracy. Może wykonać to w innym terminie.

Według przepisów taką przyczyną może być zarówno nieobecność w pracy pracodawcy, czy też osoby upoważnionej do wystawienia i podpisania świadectwa pracy lub korzystanie z usług zewnętrznej firmy księgowej, która nie przygotowała świadectwa w ten sam dzień.

ŚWIADECTWO PRACY — SPROSTOWANIE

Pracownik ma możliwość zwrócić się do swojego pracodawcy o sprostowanie błędnych informacji, które z jakichś przyczyn można było zauważysz w świadectwie pracy. Na taką czynność ma 14 dni od otrzymanie dokumentu.

Zobacz też: http://www.provimi.pl/skladniki-wynagrodzenia-za-prace/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here