Odnowienie prawa jazdy

0
1575

Szybkie przemieszczanie się w dzisiejszych czasach, kiedy każdy się gdzieś spieszy, jest bardzo ważne. Właśnie dlatego duża część posiada prawo jazdy, które od jakiegoś czasu posiada swoją ,,datę ważności”, o czym szczegółowo mówi strona https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/przedluzenie-prawa-jazdy/

Ile czasu mamy?

W 2013 r. w życie weszła ustawa, która mówi właśnie o terminie prawa jazdy. Po wyrobieniu dokumentu mamy maksymalnie 15 lat spokoju dla kategorii B, czyli tej najbardziej popularnej. Po tym okresie należy ponownie przejść badania lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami (takie jak przed rozpoczęciem kursu), a następnie złożyć nowy wniosek o wydanie dokumentu, ale o tym zaraz.

Co z osobami, które mają prawo jazdy bez terminu?

Otóż mimo wszystko obowiązuje ich piętnastoletni termin, który liczy się od 2013 roku, jednak prawo dla tych osób jest trochę bardziej łaskawe. Wymienić dokument należy najpóźniej między 2028 a 2033 rokiem.

Jak wyrobić nowy dokument uprawniający do kierowaniem pojazdami?

Przede wszystkim należy ponownie przejść badania lekarskie. Trzeba również wykonać w miarę nowe zdjęcie, czyli takie, które nie było wykonane wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Poza tym należy mieć przy sobie dowód tożsamości oraz kserokopię starego prawa jazdy. Następnie udajemy się do Urzędu Miasta i już na miejscu wypełniamy kilka dokumentów.

Cena badania

Oczywiście nic nie jest za darmo. Odnowienie prawa jazdy obecnie kosztuje 100,50 zł, ale poza tą opłatą musimy jeszcze wykonać badania, za które zapłacimy 200 zł. Po dodaniu ceny fotografii oraz ewentualnego ksera prawa jazdy, całość może nas wynieść nawet 350 zł. Nie jest to mało, ale pamiętajmy, że po otrzymaniu dokumentu, będziemy się nim cieszyć przez maksymalnie kolejne 15 lat.

Co jeżeli nie przedłużymy prawa jazdy?

Przy kontroli policji osoba bez przedłużonego prawa jazdy jest traktowana jako osoba bez uprawnień, co skutkuje przynajmniej mandatem w wysokości 500 zł, ale może skończyć się sprawą w sądzie i grzywną aż do 5 tysięcy. Poza tym jeżeli nie będzie z nami osoby z ważnym prawem jazdy, samochód zostanie odholowany.

Warto więc pamiętać o wyrobieniu nowego dokumentu, aby nie narazić się na niepotrzebne kłopoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here