Łazienka – jak powinna wyglądać?

0
1103

Idealny wygląd łazienki możliwy jest dzięki odpowiedniemu jej zaaranżowaniu i wyposażeniu. Zanim jeszcze zacznie się użytkować to niezwykle istotne pomieszczenie, należy dołożyć starań, by łazienka została przygotowana w sposób ułatwiający wykonywanie w niej zabiegów higienicznych oraz dokonywanie wszelkich prac porządkowych. Oczywiście rozwiązaniem polegającym na uzyskaniu maksymalnej prostoty wszelkich działań bez szkody dla wyglądu i funkcjonalności pomieszczenia jest pokrycie podłogi i ścian płytkami ceramicznymi.

Istnieje mnóstwo typów płytek, można wybierać pośród licznych rozmiarów i kolorów, więc uzyskanie oczekiwanego efektu nie jest trudne. Efektownie prezentująca się łazienka pozwala podobno określić, jaką osobą jest jej właściciel – należy więc zadbać o ten aspekt. Podstawowym celem wykorzystania płytek w łazience jest ochrona ścian i podłogi przed wszędobylską w tym pomieszczeniu wilgocią. Nie są one podatne na jej działanie, a wszelkie zabrudzenia, osady, kamień łatwo usunąć, stosując odpowiednie środki czyszczące i dbając o regularne realizowanie niezbędnych praktyk. Regularność jest ważna, bo w warunkach typowych dla większości łazienek – para wodna, wysoka temperatura, wilgoć – bardzo szybko namnażają się drobnoustroje, a zabrudzenia utrwalają.

Płytki do łazienki mogą mieć bardzo różnorodną kolorystykę. Do pewnego czasu jednym z najczęściej wykorzystywanych kolorów był oczywiście biały, który po dziś dzień kojarzy się z pomieszczeniami sanitarnymi i budzi różne skojarzenia. Niektórzy nie wyobrażają sobie innych płytek niż białe, inni pragną odejść od tego schematu jak najdalej. Powiewem oryginalności będzie więc pokrycie ścian i podłogi płytkami o ciemnej barwie, spotyka się nawet czarne, granatowe, fioletowe czy ciemnobordowe. Ciemne kolory zmniejszają optycznie wnętrze, więc warto efekt zmodyfikować za pomocą jaśniejszych drobiazgów i reszty wyposażenia. W bardzo wielu łazienkach z powodzeniem korzysta się również z efektownych połączeń kolorów, tworząc wtedy iluzję klimatu śródziemnomorskiego bądź rustykalnego.

Wszelki powiew oryginalności jest w cenie, dlatego też wiele osób stwarza łazienkę jak najbardziej różniącą się od innych, przeciętnych pomieszczeń. Zamiast ceramicznych płytek na ścianach i podłodze pojawiają się m.in. drewniane. Ryzykowne rozwiązanie w rzeczywistości ma szanse bytu przy odpowiednim przygotowaniu podłoża i pamiętaniu o regularnej impregnacji. Drewno pojawia się częściej w tych łazienkach, które wyposażone są w okno. Inny sposób na większą oryginalność w tym wnętrzu to postawienie na płytki o nieregularnych kształtach, na przykład rodzaj mozaiki. Posadzkę i ściany mozaikowe ułożyć można samodzielnie, jeśli ma się pewną wprawę, lub tradycyjnie zlecając to ekipie fachowców. Warto zadbać wtedy o konsekwencję kolorystyczną, gdyż łazienka przeważnie jest niewielkim pomieszczeniem i nadmiar barw, zwłaszcza kontrastowych, może przyprawić o ból głowy. Każde z nietypowych rozwiązań wymaga poczucia estetyki, żeby nie przesadzić, a jednocześnie uzyskać ciekawy efekt.

http://www.designsekcja.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here