Jak skutecznie walczyć z zaparciami?

0
1538

Zaparcia wywoływane są zazwyczaj przez nieodpowiednią dietę, przyjmowanie niektórych leków a także stres. Mimo, tego częstych i długotrwałych zaparć nie należy bagatelizować, dlatego ważne jest, aby udać się z tym również do lekarza.

Zaparcie

Zaparcia dotykają co drugiej osoby. Jednym z największych błędów jakie popełniamy, gdy dopadnie nas ta dolegliwość jest zażywanie środków przeczyszczających. Pamiętaj o tym, aby przed zażyciem specyfiku dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką – być może lek zawiera w swoim składzie substancję na którą jesteś uczulony.

O zaparciu możemy mówić wtedy kiedy to po upływie 48 godzin nadal nie odwiedziliśmy toalety. Osoba dorosła powinna wypróżniać się raz dziennie, chociaż w niektórych wypadkach odbywa się to właśnie co 2 dni. Jest to zjawisko zupełnie naturalne.

Jeżeli jednak wypróżniasz się co trzy dni – możesz mieć podejrzenia, że się coś dzieje. Dodatkowo zaparciom towarzyszą wzdęcia i uczucie pełności.

Jakie mogą być przyczyny zaparć?

Jeżeli cierpisz z powodu częstych nawracających zaparć nie czekaj tylko czym prędzej skonsultuj się z lekarzem. Być może to nic poważnego i pomoże Ci tylko zmiana diety oraz suplementacja poprawiająca perystaltykę jelit.

Zaparcia występują najczęściej u osób z zespołem leniwego jelita. Jak sama nazwa wskazuje czas przemieszczania się pokarmu jest znacznie dłuższy niż w przypadku zdrowych osób co skutkować właśnie może zaparciami.

Wypróżnianie zależne jest jednak od naszych indywidualnych przystosowań. Jeżeli wypróżniasz się co trzy dni, ale czujesz, że twój organizm funkcjonuje odpowiednio, nie jest to nic złego.

naturalne sposoby na zaparcia

Zaparcia mogą mieć także przyczyny związane ze stresem, zmianą otoczenia lub klimatu. W tych wypadkach wszystko powinno wrócić do normy po upływie kilku dni.

Zwróć uwagę na to co jesz, jak jesz i w jakich ilościach. Jedzenie byle czego, w pośpiechu i tylko wtedy kiedy sobie o tym przypomnimy często prowadzi do zaparć.

Ważne jest, aby pić odpowiednią ilość wody każdego dnia – ok. 2 litry dziennie, a także zażywać ruchu, ponieważ on odpowiednio wpływa na przemianę materii.

Powodem do niepokoju i natychmiastowej konsultacji z lekarzem może być zaparcie utrzymujące się kilka tygodni. Jeżeli wypróżniasz się tylko 3 razy w miesiącu lub rzadziej nie powinieneś zwlekać z wizytą u specjalisty!

Rodzaje zaparć

Możemy wyróżnić kilka grup zaparć:

  • zaparcia czynnościowe – związane są z zaburzeniami pracy układu pokarmowego, głównie jelit, zazwyczaj nie jest to objaw niebezpiecznej choroby choć dolegliwości bywają męczące. Przyczyną ich powstania zazwyczaj są pokarmy które spożywamy lub leki;
  • zaparcia nawykowe – w tym przypadku źródłem jesteśmy my sami, zła dieta, brak ruchu, brak czasu na skorzystanie z toalety – to tylko nieliczne z przyczyn tego rodzaju zaparć;
  • zaparcia związane z chorobami – niedoczynność tarczycy, schorzenia o podłożu neurologicznym, nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu układu pokarmowego itp.

Zanim zatem następnym razem odwiedzisz aptekę może warto najpierw popracować nad sobą i swoim trybem życia. Zacznij zdrowo się odżywiać, uprawiaj sporty i unikaj stresu. Nie ryzykuj swojego zdrowia, nie męcz się dłużej. Wizyta u lekarza, kilka prostych badań i zastosowanie odpowiedniej terapii przywrócą twojemu organizmowi odpowiednie funkcjonowanie i lepsze zdrowie dla Ciebie!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here