Hemoroidy – jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów

0
1067

Współczesne społeczeństwa trapione są dziś przez wiele dolegliwości, z których część w znacznym stopniu wynika z nieodpowiedniego — bo przeciwnego naturze — stylu życia. Choroby takie określamy mianem chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich są hemoroidy. Chociaż jest to przypadłość, która nęka ludzi już od zarania dziejów, dzisiejszy nieodpowiedni styl życia, uboga dieta oraz konieczność spędzania długich godzin w jednej pozycji, przyczyniają się do epidemii tej dolegliwości.

Przyczyn powstawania hemoroidów może być niezwykle wiele. Sama nazwa popularnie używana w przypadku schorzenia jest w rzeczywistości określeniem prawidłowych struktur anatomicznych znajdujących się w kanale odbytu. Każdy człowiek posiada w odbycie 3-4 hemoroidy, które są poduszeczkami złożonymi z naczyń krwionośnych. Pełnią one niezwykle ważną rolę, gdyż pomagają zwieraczowi odbytu utrzymać jego szczelność. Dzięki temu jesteśmy w stanie bez żadnego problemu utrzymać kał oraz gazy.

Czasami jednak dochodzi do zaburzeń krążenia w tej okolicy i poduszeczki przechodzą w stan patologiczny zwany chorobą hemoroidalną. Podzielić ją można na cztery stadia. W stadium pierwszym hemoroidy nie opuszczają swojego miejsca. Pojawia się jednak świąd oraz pieczenie. W drugim stadium hemoroidy opuszczają kanał odbytu podczas wypróżnienia, jednak po jego zakończeniu powracają one na swoje miejsce. W stadium trzecim trzeba je już odprowadzać ręcznie, a w ostatnim nawet to staje się niemożliwe.

Hemoroidy tym łatwiej wyleczyć, im mniej się z tym zwleka po zauważeniu u siebie pierwszych objawów. Niestety, wiele osób przez całe lata nie zgłasza się do lekarza z problemem, co najczęściej spowodowane jest ignorancją, ale przede wszystkim wstydem. Tymczasem hemoroidy w pierwszym oraz drugim stadium są niezwykle łatwe do wyleczenia. Często wystarczy tu jedynie dobra maść na hemoroidy oraz zmiana trybu życia.

Osoby cierpiące na tę przypadłość powinny przede wszystkim zwiększyć ilość ruchu. Bardzo ważne jest także, aby nie pozostawać przez długi czas w pozycji nie tylko siedzącej, ale i stojącej. Pracując cały dzień przy komputerze, powinno robić się regularne przerwy, podczas których wykonuje się proste ćwiczenia lub zwyczajnie pospaceruje przez moment.

Nie mniej ważna jest też zmiana nawyków dietetycznych. Za powstanie hemoroidów często odpowiadają częste i przewlekłe zaparcia. Bardzo często są one spowodowane niedostateczną ilością błonnika w diecie. Należy więc regularnie spożywać bogate w błonnik owoce i warzywa, pieczywo pełnoziarniste, a także pić regularnie zaparzone siemię lniane.

W kolejnych stadiach tej choroby niemożliwe jest już nieskomplikowane i wygodne leczenie. Kiedy przejdą one w te stadia, konieczne są już zabiegi chirurgiczne. Ostatecznym rozwiązaniem problemu w przypadku hemoroidów, których nie da się wyleczyć mniej inwazyjnymi metodami, jest całkowite ich wycięcie, czyli klasyczna operacja hemoroidów, która wiąże się z ogromnym bólem oraz rekonwalescencją, a także sporym ryzykiem niebezpiecznych powikłań.

Dobrze jest więc rozpocząć leczenie hemoroidów niezwłocznie po zauważeniu ich pierwszych objawów.

http://www.niezawal.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here