Energooszczędne okna

0
1283

Budując swój własny dom człowiek często jest postawiony przed wieloma wyborami, które będą mieć znaczący wpływ w przyszłości. Jednym z takich wyborów jest montaż okien. Poza wyborem materiału, z jakiego ma być wykonana rama, można jeszcze wybierać pomiędzy standardowymi oknami a oknami pasywnymi.

Czym są okna pasywne?

Są to okna, które spełniają założenia budownictwa pasywnego, czyli mają wysoki współczynnik izolacji i przez to nie pozwalają na straty ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz zmniejszają zapotrzebowanie na ciepło pochodzące z innych źródeł ogrzewania. Materiałem, z którego są wykonane okna jest w przypadku ram drewno, drewno z aluminium lub samo aluminium, a okno posiada trzy komory, które pozwalają na uzyskanie wysokiej izolacji. Dostępne są również okna wykonane z PCV, które są tańsze od drewnianych i aluminiowych, a poprzez zastosowanie sześciu komór osiągają taki sam współczynnik przenikania i izolacji jak wcześniej wspomniane okna.

Kiedy opłaca się zdecydować na okna pasywne?

Mimo stworzenia ich z przeznaczeniem do domów pasywnych okna energooszczędne można zamontować też w standardowych domach. Oczywistością jest ich występowanie w budownictwie pasywnym i w przypadku budowy takiego domu należy się tylko zastanowić nad materiałem ramy okna. Budując tradycyjny dom warto zastanowić się jakim źródeł będzie on ogrzewany. Jeśli koszty ogrzewania będą bardzo drogie to okna izolacyjne świetnie się sprawdzą w takich warunkach, ponieważ będą chronić przed utratą ciepła, a co za tym idzie przez niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy na ogrzewanie.

Zalety okien pasywnych

Jedną z zalet okien pasywnych jest to, że są one przyjazne środowisku. Podczas ich eksploatacji w domach pasywnych oraz tradycyjnych zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie, które bardzo często wiąże się z emisją szkodliwych gazów i pyłów. Kolejną zaletą okien pasywnych jest to, że pozwalają na oszczędności pochodzące z ogrzewania, ponieważ poprzez swoją izolację nie pozwalają na utraty ciepła, a co z tym idzie sprawiają, że zapotrzebowanie w pomieszczeniu na ciepło jest mniejsze niż w przypadku standardowych okien.

Zapewniają wysoką szczelność budynku i zapobiegają powstawaniu mostków termicznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here