Ciaża bez objawów i inne

0
2127

Ciąża to czas od zapłodnienia aż do porodu (lub przedwczesnego zakończenia ciąży, poronienia). Ponieważ moment zapłodnienia nie jest określony precyzyjnie część naukowców za początek ciąży uznaje moment zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jest to o tyle wygodne, że lepiej precyzuje ten moment. Do tego wiele (miedzy 50% a 70%) zarodków obumiera na bardzo wczesnym etapie rozwoju, tak, że kobieta nawet nie rejestruje faktu, że doszło do zapłodnienia.

Pęcherzyk ciążowy

Wkrótce po zapłodnieniu powstaje jajo płodowe, czyli pęcherzyk ciążowy. W nim rozwija się zarodek. Jest on wypełniony płynem, zawiera oprócz płodu jamę owodni i pozazarodkową masę ciała. Widoczny na USG (dopochwowym) jest dopiero około czwartego, a nawet piątego tygodnia ciąży. Około szóstego tygodnia tworzy się pęcherzyk żółtkowy, który na wzór żółtka w jajku ożywia zarodek (do czasu pojawienia się łożyska).

Bywa, że zarodek obumrze, a pęcherzyk ciążowy nadal rośnie, jakby organizm nie zarejestrował faktu, że nie ma już zarodka. To może być o tyle trudne dla kobiety, że będzie miała objawy ciąży, ale w niej nie będzie.

Może też przytrafić się (i często się przytrafia) obumarcie płodu w późniejszych tygodniach ciąży. Niestety, objawy obumarcia płodu mogą być niejednoznaczne. Są to: brak przybierania na wadze, niezwiększający się obwód brzucha, brak ruchów płodu lub nagła zmiana, a potem brak ruchów płodu. W przypadku podejrzenia trzeba udać się do lekarza, który będzie mógł stwierdzić jednoznaczne objawy obumarcia płodu, czyli brak akcji serca i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Brak objawów ciąży

Czasami ciąża może przebiegać bez objawów. Kiedy tak się dzieje? W przypadku problemów psychicznych kobiety, gdy wypiera ona ciążę do tego stopnia skutecznie, że jest to ciąża bez objawów, nawet ze strony hormonów.

Częściej jednak występuje ciąża bez objawów (albo objawy te są mylenie interpretowane), gdy kobieta ma nieregularne miesiączki, kiedy jest otyła lub ma znaczną nadwagę, gdy są problemy z właściwym poziomem hormonów. Jedna na czterysta siedemdziesiąt pięć kobiet nie wie, że jest w ciąży. Dowiaduje się około dwudziestego tygodnia (gdy następuje przyrost masy ciała) albo wręcz rodząc (jedna na dwa i pół tysiąca).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/dlaczego-zarodek-nie-rozwija-sie-prawidlowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here