Centrum relaksu i wypoczynku

0
1825

Najważniejszym meblem w domu każdego człowieka jest bezapelacyjnie łóżko. Nie ma się co tutaj spierać, w łóżku spędzamy jedną trzecią część życia a bez odpowiedniej ilości wypoczynku ryzykujemy nie tylko zdrowiem, ale nawet i życiem. Ale co z drugim miejscem? Tutaj zdania są nieco podzielone, ale i tak na czoło wysuwają się… fotele. Gdzież można lepiej wypocząć po pracowitym dniu, niż właśnie we własnym fotelu? To miejsce, w którym się relaksujemy, konsumujemy kulturę (czytając książki, oglądając telewizję lub grając w gry wideo) czy siedzimy wygodnie rozmawiając z rodziną lub przyjaciółmi. Dlatego też do foteli producenci mebli przywiązują dużą wagę, a wśród dostępnych modeli możemy znaleźć naprawdę przepiękne perełki – jak na przykład popularne ostatnio fotele uszak.

Uszaty fotel

Czym się charakteryzują fotele o tej nazwie? Pierwszym, co rzuca się w oczy, są oczywiście „uszy”, czyli charakterystyczne wypukłości na wezgłówku. Drugą charakterystyczną cechą jest to, że jest pikowany oraz wyposażony w stosunkowo nisko osadzone, bardzo wygodne siedzisko. To wszystko ujęte w naprawdę stylowym kształcie, dzięki któremu fotele tego typu są fascynującym elementem dekoracyjnym o lekkim zabarwieniu retro. Bardzo często w przypadku foteli trzeba wybierać pomiędzy pożądanym stylem a wygodnością, ale w przypadku tych foteli takiego problemu po prostu nie ma.

Fotele w tym stylu podbiły ostatnio rynek i są najpopularniejszym wyborem w kategorii foteli. Dlaczego mają takie wzięcie? Wydaje się, że dlatego, że łączą w sobie kilka ważnych cech – są bardzo wygodne, ale jednocześnie i stylowe. Przy tym wszystkim zachowują pewną taką „swojskość”, czyli po prostu nie są designersko „przekombinowane”.

Skąd się wzięły uszaki?

Stuprocentowej pewności co do tego, skąd pochodzą fotele uszak, nie ma. Większość badaczy historii wygodnych mebli wskazuje na angielskie korzenie tego projektu, gdzie prototypy były ponoć wykonywane w całości z drewna. Ich charakterystyczna konstrukcja z bocznymi panelami i „uszami” miała mieć na celu kumulowanie ciepła pochodzącego z buzującego w salonie kominka. Inni jako miejsce narodzin tego fotela wskazują Francję, w której charakterystyczny kształt tego mebla miał wzbudzić furorę wśród dworzan króla Ludwika XIV, bowiem przypominały swoim kształtem tron i wielce podnosiły status osoby, które na nich spoczywały. Jaka jest prawda? Ciężko tutaj o jakąś jasną odpowiedź skąd fotele uszak w różnych kolorach, zdobyła taką pozycję na rynku. Bardzo możliwe, że obie historie zawierają w sobie ziarno prawdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here