Zabytki Krzeszowic: Stary Pałac Potockich

0
1077

Jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie miasta, które jeszcze nie tak dawno świetnie rozwijało się jako podkrakowskie uzdrowisko. Stary Pałac Potockich to obecnie jedna z najciekawszych pamiątek po rodzinie Potockich oraz jeden z najciekawszych zabytków, jakimi mogą się pochwalić współczesne Krzeszowice. Co warto wiedzieć na temat tej rezydencji?

Stary Pałac Potockich znajduje się tuż przy skraju parku zdrojowego w Krzeszowicach. Jest to budowla pochodząca z początków XIX wieku, która początkowo pełniła rolę zajazdu. W latach 20-tych XIX wieku, z inicjatywy Artura Potockiego, obiekt ten został rozbudowany i przemieniony w wygodną rezydencję. Choć dawny zajazd zmienił znacznie swój wygląd, dla Potockich miał być on tylko tymczasowym miejscem zamieszkania. Wkrótce przecież w głębi parku zaczęto budowę „właściwego” pałacu Potockich – obiektu, który dziś znany jest doskonale jako Nowy Pałac Potockich. Dziś Stary Pałac wciąż służy gminie i jej mieszkańcom, a w jego murach mieści się m. in. Urząd Stanu Cywilnego. Nowy Pałac popada niestety w ruinę, choć i on jest zabytkiem architektury, który zachwyca swą wyjątkowością.

Stary Pałac Potockich dla każdego z nas może się okazać ciekawym punktem w programie wycieczki po Krzeszowicach i tutejszym zespole parkowo-pałacowym. To ciekawy przykład dawnej architektury oraz obiekt, który do dziś zachwyca swym pięknem i malowniczym otoczeniem.

http://www.beautifulnight.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTransport
Następny artykułZakup samochodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here