Z wizytą w Krzeszowicach

0
932

To jedna z ciekawszych miejscowości w okolicach Krakowa, do której warto zajrzeć w czasie wycieczki po Garbie Tenczyńskim. Krzeszowice to miasto, które może zaskoczyć swymi atrakcjami i urokiem. Wiadomo, że historia tego miasta sięga XIII wieku. Wiadomo też, że początkowo były one wsią należącą do biskupów krakowskich. W XVIII wieku Krzeszowice stały się miejscem niezwykle popularnym, a to za sprawą tutejszych źródeł. Odkrycie ich leczniczych właściwości sprawiło, że Krzeszowice w tym czasie zaczęły funkcjonować jako uzdrowisko.
Dziś są Krzeszowice odwiedzane głównie przez miłośników zabytkowej architektury. Czekają tu na nich dwa ciekawe obiekty, które można zobaczyć w trakcie spaceru po miejskim parku. Ciekawie prezentuje się klasycystyczny pałacyk z końca XVIII stulecia, w którym dawniej odbywały się liczne bale. Równie ciekawym zabytkiem, niestety mocno podniszczonym, jest okazały pałac Potockich. To ciekawy przykład włoskiego renesansu, który powstał w XIX wieku.
W ścisłym centrum Krzeszowic wyróżnia się kościół św. Marcina – jeden z ciekawszych przykładów neogotyku w Polsce. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest piaskowcowa fasada, w której umieszczono posąg św. Michała Archanioła.
Malownicze położenie, atrakcyjna okolica oraz niezwykła atmosfera panująca w tym mieście sprawiają, że Krzeszowice są do dziś bardzo popularne wśród turystów. Wycieczki zaglądają tu chętnie, a spacery po parku i centrum sprawiają im wiele przyjemności. W samych Krzeszowicach, jak i w ich najbliższej okolicy, można bez problemów znaleźć noclegi. Warto. Wszak Krzeszowice to idealna baza wypadowa dla tych, którzy chcą odwiedzić ruiny zamku Tenczyn w pobliskim Rudnie oraz wybrać się do sanktuarium w Czernej.

http://www.dlaturysty.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here