Jaką taśmę marszczącą wybrać ?

0
13584

Wybór taśmy marszczącej jest bardzo istotną kwestią w przypadku zakupu firan czy zasłon. Oferowane są taśmy o różnych nazwach, szerokościach i o różnym stopniu marszczenia. Jak więc nie zwariować podczas dokonywania tego wyboru ? Poniżej przedstawimy specyfikę różnych taśm, oraz podpowiemy, na którą najlepiej się zdecydować.

Stopień marszczenia taśmy

Nie raz zastanawiamy się o co chodzi z tym stosunkiem marszczenia się taśmy. Podane są różne cyfry ale nie do końca rozumiemy co one oznaczają. Stosunek marszczenia się firanki określa ile metrów materiału przypada na jeden metr karnisza. Oczywiście, im więcej materiału tym gęstsze marszczenie, a co za tym idzie bogatsze fale.

Najczęściej spotykanymi stosunkami marszczenia się taśmy są:

– 1:1,5 – na jeden metr karnisza przypada półtorej metra firanki

– 1:2 – na jeden metr karnisza przypadają dwa metry firanki

– 1:2,5 – na jeden metr karnisza przypadają dwa i pół metra firanki

– 1:3 – na jeden metr karnisza przypadają trzy metry firanki

Podczas zakupu musimy pamiętać, że konieczny jest zakup dodatkowego materiału tak, aby po zmarszczeniu firanka bądź zasłona pasowała na nasze okno. Przykładowo, jeśli chcemy udekorować okno o szerokości 2 metrów i zdecydujemy się na marszczenie w stosunku 1:3, wówczas powinniśmy zakupić 6 metrów bieżących materiału.

Jakie marszczenie wybrać?

To zależy od naszych własnych preferencji i efektu jaki chcemy uzyskać. Firany z dużymi wzorami nie powinny być za bardzo zmarszczone, ponieważ wzór stanie się niemal niewidoczny.

Gęste marszczenia nie będą też zbyt praktyczne w przypadku słabo doświetlonych pomieszczeń. Sprawią one, że do wnętrza będzie wpadać jeszcze mniej światła, dlatego lepiej wybrać delikatne marszczenie.

Z kolei firanki wykonane z woalu pięknie prezentują się bogato zmarszczone. Materiał ten tworzy wtedy piękne tunele. Jest to szczególnie dobry wybór z racji, że firany woalowe zwykle nie posiadają większych czy gęstszych wzorów, dlatego śmiało możemy wybrać mocniejsze marszczenie.

Jak sprawić, aby taśma nie była widoczna?

Najlepszym sposobem jest delikatne wypuszczenie materiału nad taśmę. Dzięki temu ani taśma marszcząca ani żabki nie będą widoczne. Co więcej, taśmy które oferujemy są transparentne, a więc nie są tak widoczne jak to bywa w innych przypadkach.

Nowoczesne polskie firanki do pokoju i salonu, firany do kuchni, firany dla dzieci w bogatej ofercie znajdziesz w sklepie firaneo.pl

Jaki rodzaj taśmy wybrać?

Nie tylko stosunek marszczenia wpływa na ostateczny efekt, ale także rodzaj taśmy na który się zdecydujemy. Najbardziej popularnymi są taśmy Smok i Ołówek. Taśma typu Ołówek zapewnia równe marszczenie materiału, dzięki czemu uzyskamy efekt delikatnych plisów. Z kolei taśma typu Smok jest taśmą naprzemiennie marszczącą, dzięki której marszczenie firany będzie bardziej nieregularne, a co za tym idzie bardziej naturalne. Dodatkowo, dostępna jest także taśma Tunel, dzięki której z łatwością zawiesimy firankę po prostu nawlekając ją na karnisz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here