Jak dbać o podłogę drewnianą późną jesienią?

0
2171

Błoto i deszcz to nieodłączne elementy polskiej jesieni. Wilgoć i ziemia, wniesione na butach do ciepłego, suchego wnętrza, tworzą skrajne warunki dla drewnianych podłóg. Aby niesprzyjająca pora roku nie wpłynęła negatywnie na stan Twojej podłogi, dowiedz się, na czym polega pielęgnacja desek podłogowych jesienią i zimą.

Aby Twoja podłoga zachowała nienaganny wygląd i służyła Ci wiele lat, musisz ją regularnie konserwować i czyścić. To bardzo ważne, zwłaszcza teraz, w sezonie późnojesiennym, kiedy posadzka brudzi się znacznie częściej. Jak w takich warunkach dbać o drewniane deski? Jak często trzeba je myć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Codziennie – wycieranie podłogi z wody i błota

Sprzątanie błota i wody, nanoszonych do mieszkania na podeszwach butów i parasolach, bywa bardzo uciążliwe. Należy jednak pamiętać o codziennym wycieraniu podłogi po przyjściu do domu. Najważniejsze, żeby zrobić to od razu – zaschnięte na deskach błoto będzie później trudne do usunięcia. Pozostawiona woda może wniknąć między szczeliny desek i doprowadzić do ich wypaczenia, natomiast drobinki piasku rysują i niszczą powierzchnię podłogi, zwłaszcza tej lakierowanej.

Najlepiej zawsze mieć pod ręką (np. w szafce przy wejściu) suchą ściereczkę, dzięki której szybko wytrzesz wodę i błoto. Aby pozbyć się plam z desek, możesz użyć niewielkiej ilości płynu do powierzchni drewnianych. Znajdziesz go m.in. w akcesoriach Dobre Dla Domu.

Co trzy lub cztery dni – odkurzanie podłogi drewnianej

Jak często odkurzasz podłogę? Jeśli wiosną i latem robisz to raz w tygodniu, teraz musisz zwiększyć częstotliwość. Nawet dokładne wytarcie powierzchni z wody i błota nie gwarantuje Ci, że między szczeliny desek nie wedrze się bród. Z usunięciem go najlepiej poradzi sobie odkurzacz.

Przede wszystkim upewnij się, że podłoga w mieszkaniu jest sucha. Jeśli zostawisz gdzieś mokre plamy, odkurzacz rozprowadzi wodę i brud po całej powierzchni i utworzy smugi. Pamiętaj, aby używać stopy z włosiem, przeznaczonej do parkietu. Jeśli nałożysz nieodpowiednią końcówkę, możesz łatwo zarysować lakierowaną posadzkę.

Co tydzień – mycie parkietu

Do pełnej pielęgnacji podłogi drewnianej jesienią i zimą brakuje Ci tylko cotygodniowego mycia parkietu w całym domu (a nie tylko przy wejściu). Drobinki piasku bowiem łatwo roznoszą się po całym mieszkaniu.

Mycie podłogi drewnianej w sezonie późnojesiennym nie różni się niczym od czyszczenia parkietu w trakcie pozostałych pór roku. Warto pamiętać o paru zasadach, dzięki którym Twój parkiet zachowa na dłużej nieskazitelny wygląd:

  • używaj tylko preparatów przeznaczonych do podłóg drewnianych,
  • ogranicz ilość wody,
  • dokładnie odsącz mop.

Pamiętaj też, aby często wymieniać wodę, w której zanurzasz mop. W ten sposób na parkiecie nie pojawią się brudne smugi. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku bielonych desek i parkietów o jasnym wybarwieniu. Trzeba o nie dbać ze szczególną troską, ale dzięki temu zawsze będą się prezentować efektownie i nienagannie, jak nowe.

Rozważasz zakup desek o takim odcieniu? Znajdziesz je na stronie Dobre Dla Domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here