Kolor szary już na dobre zagościł we wnętrzach. Możemy spotkać go zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, służbowych, jak i na obszarach wspólnych, jak choćby korytarz w apartamentowcu. Jego niegasnąca popularność jest wynikiem cech, które posiada – wszystkich, które przedstawimy w kolejnych paragrafach.
Elegancja wynikająca z prostoty
Szarość to kolor z pogranicza między bielą a czernią. Dzięki temu, że jest kolorem z pogranicza dwóch innych, może przyjmować zaskakująco dużo odcieni i tonacji, ale także kryjąc w sobie delikatne drobinki innych barw.
Jednocześnie szarość to kolor prosty, który nie zmusza nas od razu do kierowania wzroku w jego kierunku. Jest dzięki temu bardzo łagodny i pasuje do koncepcji praktycznie każdego domu czy mieszkania. Dodaje jednocześnie elegancji każdemu pomieszczeniu, w którym się znajdzie.
Uniwersalność
Szarości są bardzo popularne w wystrojach wnętrz również ze względu na to, że odznaczają się ogromną uniwersalnością. Można je dopasowywać praktycznie do wszystkich innych barw i zawsze prezentują się obok nich dobrze.
Doskonałym przykładem są w tym przypadku ceramiczne płytki grafitowe, które często łączymy z innymi barwami. Znajdując się na podłodze, z łatwością połączą się z innymi barwami ścian i nawet najbardziej kolorowym wystrojem, jaki zapewniają meble i dodatki. Jednocześnie mogą też stać się granicą między różnymi kolorami. Przykładowo, umieszczone na ścianie, pięknie rozgraniczą dwa różne kolory, budując tym samym ciekawszą przestrzeń.
Dobre do każdego pomieszczenia
Następną zaletą szarości wykorzystywanych w wystrojach wnętrz jest możliwość dopasowania ich dosłownie do wszystkich pomieszczeń. Przedpokój, łazienka, kuchnia, salon albo sypialnia – każdy pokój nabierze piękna i wytwornego charakteru właśnie dzięki szarościom.
Co ciekawe, jest to kolor pasujący zarówno do małych, jak i większych przestrzeni. Nie przytłacza, nie sprawia też wrażenia zbyt delikatnego i nijakiego. Wystarczy sięgnąć po dobry odcień, aby uzyskać fenomenalne efekty.
Szarości w różnych odcieniach i wzorach
Wspominaliśmy już o płytkach granitowych i są one wyjątkowo dobrym przykładem również tego, ile odcieni oraz wzorów może nam zaproponować szarość. Wystarczy spojrzeć na tę jedną kategorię: płytek o różnorodnym wykończeniu znajdziemy po prostu całe setki.
Szarość może być jasna, delikatna i lekko uzupełniająca dzięki temu inne kolory. Może też być ciemna i intensywna, co sprawi, że stanie się mocniejszym akcentem, a także doskonałym sposobem na wyróżnienie ważnych sfer lub rozdzielenie innych kolorów. Niektóre szarości mają przy tym cieplejszy lub chłodniejszy odcień, w zależności od tego, czy znajdziemy w nich subtelne tony błękitu, czy raczej barw ziemi, jak brąz i ochra.
Nie tylko kolor się liczy. W przypadku kafelków grafitowych ważne będą również ich inne cechy, jak choćby faktura (matowa lub błyszcząca), kształt i wielkość, a także obecność ewentualnych wzorów. Te szczegóły wpłyną na ostateczny efekt, jaki będą dawać w pomieszczeniu.