Dziedzictwo medycyny ludowej

0
1027

Niegdyś w Polsce istniał podział na kulturę ludową i kulturę oficjalną, wysoką. Niestety prawdziwa kultura ludowa uległa zatarciu przez różne wydarzenia i procesy społeczne zachodzące w czasie wojen, okupacji itd. Jak wskazują etnografowie – dziś nie mamy już do czynienia z oryginalna kulturą ludową, ale z jej odtworzoną formą. Taką „skansenową”.
W ramach kultury ludowej rozwijały się oczywiście różne dziedziny. Była także medycyna ludowa. Do dziś korzystamy z niektórych jej osiągnięć. Bowiem ta medycyna, choć bardzo prosta, to jednak przekazywana z pokolenia na pokolenie. W ciągu pokoleń udało się społeczeństwu wiele rzeczy zweryfikować, dzięki temu cześć metod jest skuteczna naprawdę. Inne niestety opierają się na pewnych przesądach, opiniach i nie sprawdzają się w rzeczywistości jako metody leczące. Mogą wręcz szkodzić organizmowi.
Do takich mitów należy na przykład to, że codzienne picie piwa doskonale wpływa na nerki. To nieprawda, a w dodatku twierdzenie bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Takie codzienne spożywanie alkoholu prowadzi do pewnej formy alkoholizmu, zwanej alkoholizmem ukrytym. I jak każda jego forma jest chorobą, uzależnieniem. Szkodzi organizmowi w sposób najpierw niezauważalny, ale potem dający widoczne objawy. Na przykład nerki właśnie pogarszają swoją pracę. Podobnie wątroba – jej stan staje się nieodwracalny. Widoczne są również pewne objawy ze strony układu nerwowego oraz mózgu. Stan centralnego ośrodka nerwowego pogarsza się na tyle, że osoba uzależniona staje się nerwowa.

http://www.metasetagalareta.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here