Niegdyś w Polsce istniał podział na kulturę ludową i kulturę oficjalną, wysoką. Niestety prawdziwa kultura ludowa uległa zatarciu przez różne wydarzenia i procesy społeczne zachodzące w czasie wojen, okupacji itd. Jak wskazują etnografowie – dziś nie mamy już do czynienia z oryginalna kulturą ludową, ale z jej odtworzoną formą. Taką „skansenową”.
W ramach kultury ludowej rozwijały się oczywiście różne dziedziny. Była także medycyna ludowa. Do dziś korzystamy z niektórych jej osiągnięć. Bowiem ta medycyna, choć bardzo prosta, to jednak przekazywana z pokolenia na pokolenie. W ciągu pokoleń udało się społeczeństwu wiele rzeczy zweryfikować, dzięki temu cześć metod jest skuteczna naprawdę. Inne niestety opierają się na pewnych przesądach, opiniach i nie sprawdzają się w rzeczywistości jako metody leczące. Mogą wręcz szkodzić organizmowi.
Do takich mitów należy na przykład to, że codzienne picie piwa doskonale wpływa na nerki. To nieprawda, a w dodatku twierdzenie bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Takie codzienne spożywanie alkoholu prowadzi do pewnej formy alkoholizmu, zwanej alkoholizmem ukrytym. I jak każda jego forma jest chorobą, uzależnieniem. Szkodzi organizmowi w sposób najpierw niezauważalny, ale potem dający widoczne objawy. Na przykład nerki właśnie pogarszają swoją pracę. Podobnie wątroba – jej stan staje się nieodwracalny. Widoczne są również pewne objawy ze strony układu nerwowego oraz mózgu. Stan centralnego ośrodka nerwowego pogarsza się na tyle, że osoba uzależniona staje się nerwowa.