Zegar dobowy w służbie odchudzania

0
1047

Zapewne każdy z nas spotkał się kiedyś z powiedzeniem, że śniadanie należy jeść jak król, obiad jak książę, natomiast kolację należy oddać żebrakowi. Zasada ta doskonale opisuje założenia diety chronometrycznej – jednej z najzdrowszych i godnych polecenia diet.
Podstawowa zasada diety zakłada, że jedzenie konkretnych posiłków powinno odbywać się w konkretnych porach dnia. Dziennie dostarczamy organizmowi od 1900-2300 kcal, w zależności od potrzeb organizmu, nie ma więc tutaj mowy o głodówkach. W zasadzie nie ma również ograniczeń co do puli produktów, z których możemy wybierać składniki. Jedyna trudność wynikająca ze stosowania diety to konieczność przestrzegania określonych pór posiłków, dlatego tak ważna jest samodyscyplina.
Założenie jest proste: najbardziej kaloryczne produkty powinniśmy spożywać rano, aby nasz organizm w ciągu dnia mógł te kalorie spalić. Do godziny 14:00 powinniśmy dostarczyć organizmowi 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego, ograniczając po tym czasie tłuszcze i węglowodany.
W ten sposób pieczywo, wędliny i tłustsze mięso powinniśmy spożywać wyłącznie rano, od ok. 7:00 do godziny 10:00. Owoce, orzechy oraz pestki dyni czy słonecznika można jeść w podobnym przedziale czasowym, ale nieco dłużej, bo do południa. Od godziny 7:00 do godziny 16:00 dozwolone są produkty zbożowe, nieco dłużej, bo do 17:00 owoce. Między godziną 9:00 a 22:00 możemy jeść chude mięso i ryby, jajka, produkty mleczne. 12:30 a 15:00 to wąski przedział czasowy, w czasie którego dopuszczalne są brokuły, brukselka, buraczki i warzywa strączkowe. Między 12:30 a 22:00 możemy dowolnie komponować posiłki z pozostałych warzyw.
Czy dieta chronometryczna, zwana także księżycową, pozwala zrzucić zbędne kilogramy? Oczywiście, że tak. Do tego jej niezaprzeczalną zaletą jest poprawa samopoczucia. Większość osób potwierdza, że dzięki tej diecie nie czuło zmęczenia i ociężałości, lepiej spało, dostrzegło także wyraźną poprawę stanu włosów, skóry i paznokci.
Czy na diecie chronometrycznej można schudnąć szybko? Niestety nie, jest to raczej sposób odżywiania niż typowa dieta redukcyjna. Spodziewać się możemy utraty około 3 kilogramów miesięcznie.

http://urodaporady.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here