Wojas: polska marka i światowy poziom

0
3803

Wojas to jedna z najpopularniejszych w naszym kraju marek zajmującą się sprzedażą obuwia. W jej asortymencie znajdziemy zarówno eleganckie, skórzane buty damskie i męskie, modele młodzieżowe oraz obuwie trekkingowe. Firma dostarcza także obuwie specjalistyczne dla straży pożarnej i granicznej, wojska, polskiej poczty oraz służb leśnych i transportowych. Ofertę uzupełnia galanteria skórzana – paski, torebki oraz teczki. Jaka jest historia powstania marki Wojas i jak prezentuje się najnowsza kolekcja jesień/zima 2017/2018?

Historia marki

Historia firmy sięga roku 1990, kiedy to Wiesław Wojas – przedstawiciel rodu od wielu pokoleń związanego z produkcją obuwia, postanowił rozpocząć ich produkcję pod marką Wojas. W 1990 roku zatrudnił kilka osób i stworzył pierwszy firmowy sklep z butami. W pierwszym roku działalności firma wyprodukowała kilkadziesiąt tysięcy par.

Modne, eleganckie wzornictwo, umiejętność dostosowywania się do preferencji klientów i nieustannych zmian na rynku oraz najwyższa jakość produkowanych wyrobów przełożyły się na błyskawiczny rozwój firmy. W 1994 roku Wiesław Wojas postanowił odkupić od syndyka masy upadłościowej NZPS Podhale część wydziałów likwidowanego kombinatu razem z maszynami. Pozwoliło to na znaczący wzrost mocy produkcyjnych, lecz także zachowanie setek zagrożonych miejsc pracy. W przeciągu jednego roku zatrudnienie w przedsiębiorstwie zwiększyło się trzykrotnie.

W 1996 powstała spółka Wojas Trade, która przejęła istniejące firmowe sklepy z butami i rozpoczęła aktywną rozbudowę sieci.

Lata 2007-2008 to zupełnie nowy etap w rozwoju firmy. ZPH Wojas zostało wówczas przekształcone w spółkę akcyjną, a w 2008 roku Wojas S.A. zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczono na rozbudowę oraz dokapitalizowanie sieci sprzedaży, rozbudowę zakładu produkcyjnego i rozwój działu wzorniczego. W tym samym roku udało się nabyć 100% udziałów w Wojas Slovakia intensyfikując ekspansję na rynek słowacki (na chwilę obecną słowacka sieć liczy 9 sklepów z butami).

Rok później spółka rozpoczęła rozbudowę zakładu produkcyjnego połączoną z zakupieniem i wdrożeniem nowego wtryskowego systemu montażu obuwia i zakupem nowych maszyn szwalniczych oraz montażowych. Połowa kosztów inwestycji została sfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Obecnie Wojas S.A. to jeden z największych i najbardziej cenionych producentów obuwia, który dysponuje siecią około 180 sklepów z butami nie tylko w Polsce, lecz także na Słowacji, Czechach, Węgrzech i Białorusi. Każdego roku firma produkuje kilkaset tysięcy par obuwia. Grupa kapitałowa zatrudnia na terenie całego kraju ponad 1500 osób.

Warto tu także wspomnieć o nagrodach branżowych, które marka Wojas zdobywa regularnie od początków działalności.

  • W maju 2013 roku została ona uhonorowana tytułem „Filar Polskiej Gospodarki 2012” w VIII edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki 2012 r.
  • W czerwcu 2014 roku Spółka Wojas S.A. otrzymała certyfikat AEO-Authorised Economic Operator.
  • W lutym 2015 firma została laureatem nagrody Doskonałość Mody Twojego Stylu 2014, w kategorii: obuwie popularne, za kolekcję Jesień-Zima 2014/2015. 
  • W kwietniu 2016 roku Wiesław Wojas, uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego został uhonorowany brązowym medalem za pracę na rzecz rozwoju potencjału gospodarczego regionu Małopolskiego oraz stworzenie i rozwój międzynarodowej marki.
  • W styczniu 2017 marka po raz 14 otrzymała nagrodę Diament do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu!

Kolekcja jesień/zima 2017

W najnowszej kampanii marki po raz kolejny możemy spotkać jej ambasadorów – aktorkę Beatę Kurdej-Szatan oraz muzyka i lidera zespołu Zakopower – Sebastiana Karpiel Bułeckę. Minimalistyczna scenografia zdjęć i idealnie dobrane stylizacje to połączenie, które doskonale nawiązuje do charakteru kolekcji jesień/zima 2017. Stanowi ona połączenie elegancji, wygody i nowoczesnego wzornictwa. Dominują tu najmodniejsze kolory sezonu, jak bordo, granat, szarość, beż, brąz oraz czerń. Każda pani znajdzie tu coś dla siebie – od płaskich botków po wysokie kozaki na obcasie. Na panów czekają natomiast między innymi półbuty i trzewiki. Do produkcji obuwia wykorzystano najwyższej jakości skóry. W kolekcji jesień/zima 2017 nie mogło również zabraknąć stylowej galanterii.

Z pełnym asortymentem produktowym można zapoznać się pod adresem: http://wojas.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here