Top 5 akcesoriów niezbędnych do pielęgnacji trawnika

0
1555

Utrzymanie zdrowo wyglądającego i zadbanego trawnika wymaga jego odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób ogranicza się do koszenia trawnika i pozbawiania go suchych źdźbeł. Tymczasem, aby cieszyć się zielonym trawnikiem potrzeba nieco więcej. Na pewno nie można zapominać o nawadnianiu do którego można użyć węża ogrodowego. Dziś przedstawimy 5 niezbędnych akcesoriów, które zapewnią nam sukces w pielęgnacji trawnika.

Po pierwsze: siewnik do nasion i nawozów

Przy zakładaniu trawnika na samym początku trzeba nawieźć żyznej ziemi, odchwaścić ją i zmieszać z kompostem, aby miała odpowiedni dla trawnika odczyn. Potem pozostaje już tylko wysianie nasion traw. Aby zrobić to równomiernie warto użyć do tego celu siewnika. Ręczny siewnik z korbką to rozwiązanie dobre do bardzo małych ogródków, a do tych większych lepszym rozwiązaniem będzie siewnik na kółkach. Oczywiście taki sprzęt przyda się również podczas co sezonowego nawożenia. Dzięki temu ryzyko przenawożenia trawnika zostaje zniwelowane niemal do zera.

Po drugie: węże ogrodowe lub systemy zraszające

Z odpowiednim nawożeniem wiąże się również nawadnianie. Choć trzeba pamiętać, że nawożenie przeprowadza się w suche dni i nigdy na mokrą trawę, aby nie porazić jej zbyt dużą ilością nawozów. Oczywiście podlewanie młodej, rosnącej trawki czy trawnika w okresie suszy jest absolutnie niezbędne. Tutaj najlepiej będzie wąż ogrodowy lub system zraszający. Najlepiej wybrać kauczukowego węża ogrodowego, który został dodatkowo wzmocniony włóknem poliestrowym i dobrać do niego odpowiedni bęben lub wózek. Dzięki temu łatwiejszy będzie nie tylko sam proces nawadniania, ale również zwijania węża, a później jego prawidłowe przechowywanie.

Po trzecie: kosiarki akumulatorowe bądź spalinowe

Wśród akcesoriów niezbędnych do pielęgnacji trawnika nie mogło zabraknąć również kosiarki. W zależności od jego wielkości można stosować modele akumulatorowe lub spalinowe. Oczywiście używanie akumulatorowej kosiarki w przypadku sporego ogrodu nie jest wykluczone, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń akumulatora i koniecznością jego ładowania po kilku godzinach, co może się wiązać z zastojem w pracach ogrodowych. Z tego powodu kosiarki spalinowe w przypadku tych największych ogrodów i trawników mogą być najlepszym wyborem. Można również decydować się na pojazdy koszące, które są niezwykle komfortowe i nadają się również do trawników, gdzie ukształtowanie terenu jest zróżnicowane. Ważne, by w przypadku kosiarki istniała możliwość regulacji długości koszenia, a więc darni, która ma pozostać po skończonym przycinaniu.

Po czwarte: wertykulatory i aeratory

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również wertykulatorów i aeratorów, które czasem występują w postaci jednego urządzenia z różnymi ostrzami. Wertykulator służy do ścinania martwej darni z trawnika, zatem między innymi jego odmładzania. W tym celu nacina się ją pionowo. Z kolei aeracja służy po prostu spulchnianiu trawnika, czyli wykonywaniu w nim nakłuć, które mają go napowietrzyć i pozwolić przyswoić odpowiednią ilość wody bądź też nawozów. Zatem poza kosiarką warto mieć w swoim garażu czy altanie ogrodowej na narzędzia również wertykulator.

Po piąte: odkurzacze do liści i gałęzi

Ostatni niezbędny sprzęt do pielęgnacji trawnika może wiele osób zaskoczyć, niemniej jednak każdy musi przyznać, że grabienie trawnika jesienią jest niezwykle ciężką pracą. Można sobie ją jednak ułatwić wybierając odkurzacz do liści i gałęzi. Jego działanie jest bardzo proste, a można wybrać model nie tylko zdmuchujący liście czy gałęzie na wybrane miejsce, ale również posiadający wewnętrzny pojemnik na odpady. Takie urządzenie sprawia, że nawet jesienią praca w ogrodzie może być przyjemnością i to prawdziwe „must have” wśród akcesoriów ogrodowych.

Wybierając akcesoria do pielęgnacji trawnika trzeba zastanowić się na jakim efekcie końcowym zależy nam najbardziej, a także to ile realnie czasu mamy na pielęgnację ogrodu. Warto jednak podkreślić, że użycie wertykulatora po zimie znacznie ułatwi późniejszą pielęgnację trawnika. Zatem większa jednorazowa inwestycja może zwrócić się z nawiązką. Nie bez znaczenia jest fakt, że będziesz mógł podziwiać swój wreszcie zielony trawnik.

\

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here