Pokrzywka kontaktowa

0
2119

Mianem pokrzywki kontaktowej w medycynie określa się szybką reakcję skóry na bezpośrednie działanie jakiejś substancji drażniącej. Pojawia się pod postacią mniejszego lub większego obrzęku, który na szczęście mija dość szybko. Warto zaznaczyć iż pokrzywka kontaktowa nie jest tym samym co alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. W tym drugim przypadku bowiem objawy nie pojawiają się od razu, a dopiero po kilku godzinach od momentu kontaktu z alergenem.

Badania pokazały, że istnieją pewne substancję, które przy bezpośrednim kontakcie z naszą skórą dają dość wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się pokrzywki kontaktowej. Są to aldehyd cynamonowy, kwas sorbowy, kwas benzoesowy, monomery akrylowe, glikol polietylenowy, polisorbat, parabeny. Silne alergeny zawarte są również w lateksie, kauczuku, niektórych pokarmach, sierści zwierząt. Pierwsze objawy pokrzywki kontaktowej pojawiają się na skórze nie później niż w ciągu godziny po kontakcie z alergenem i najczęściej są to wykwity skórne, które pojawiają się nie tylko w miejscu zetknięcia z drażniącą substancją, bardzo często pojawić się mogą na całym ciele, poza tym dość często dodatkowym objawem są atopowe choroby dróg oddechowych. Nie jest to przyjemne a wręcz nawet bardzo uciążliwe, bowiem pokrzywce towarzyszy pieczenie i swędzenie skóry, obrzęki, zaczerwienienia, bąble, 24-godzinna wysypka.

Pojawiają się również problemy z układem oddechowym takie jak świszczący oddech, katar, łzawienie oczu, obrzęk warg, trudności w połykaniu, nudności, biegunka, wymioty, w bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić silny wstrząs anafilaktyczny bezpośrednio zagrażający nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Jeżeli chodzi o leczenie tej dolegliwości to najważniejszym elementem kuracji jest wyeliminowanie alergenu z życia codziennego. Jednak by się dowiedzieć, jaka substancja ponosi odpowiedzialność za pokrzywkę niekiedy konieczne jest wykonanie serii testów. Warto przetrwać takie badania dla własnego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here