Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny i leczenie

0
1351

Nietrzymanie moczu po porodzie to temat, którego nikt nie porusza na Instagramie. Tam młode mamy chwalą się swoimi dziećmi, roztaczają idylliczny obraz ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa, co często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nic dziwnego, że kobiety często zaskoczone są niedogodnościami, jakie ten czas wnosi do ich życia.

Dla co czwartej młodej kobiety nietrzymanie moczu po porodzie jest bolesnym zderzeniem z rzeczywistością. Świeżo upieczona mama popada w panikę, traci pewność siebie, a czasem zaczyna rezygnować z normalnego, aktywnego życia. Tymczasem popuszczanie moczu po porodzie najczęściej jest dolegliwością przejściową. Ustępuje samoistnie najpóźniej w ciągu kilku miesięcy. Zanim lekarz wkroczy do akcji, większość młodych mam jest w stanie pomóc sobie samej, ale musi wiedzieć jak ma to zrobić.

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie

Ciąża i poród to olbrzymi wysiłek dla organizmu kobiety. Zwiększająca swoje rozmiary macica i maluszek rosnący w brzuchu mamy wymagają sporo miejsca. Musi zatem dojść do rozsunięcia się organów, napięcia i rozciągnięcia się wielu tkanek i mięśni. U niemal 80% kobiet dochodzi do uszkodzeń w unerwieniu mięśni, a te – rozciągnięte do granic możliwości w czasie porodu – gubią gdzieś swoją elastyczność i sprężystość. Dotyczy to także mięśni otaczających cewkę moczową. Siłą rzeczy kobieta traci stuprocentową kontrolę nad pęcherzem i dochodzi do nietrzymania moczu.

Na szczęście organizm ma ogromne moce regeneracyjne i zwykle w ciągu kilku tygodni mięśnie te się regenerują, a nietrzymanie moczu po porodzie stopniowo staje się wspomnieniem. Czasami jednak zdarza się tak, że po czterech czy pięciu miesiącach, które upłynęły od porodu, nadal dochodzi do wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie. Oznacza to, że nie ma możliwości pełnej kontroli nad pęcherzem moczowym w chwilach nawet niewielkiego wysiłku, jakim jest kichanie czy kaszel. Wówczas należy zasięgnąć porady lekarza.

Metody leczenia

Nietrzymanie moczu po porodzie wymaga różnych metod postępowania. Najpierw zawsze należy sięgnąć po zwykłą fizjoterapię, która polega na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, zwanych mięśniami Kegla. Można je wzmocnić prostymi ćwiczeniami polegającymi na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu. W większości przypadków nietrzymania moczu po porodzie taka fizjoterapia przynosi bardzo dobre efekty. Warunkiem jest systematyczność ćwiczeń i cierpliwość, bo pierwsze efekty widoczne są po paru tygodniach.

Gdy zawodzi fizjoterapia pora skorzystać z możliwości farmakologii. W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do prawdziwej rewolucji hormonalnej, której kulminacyjnym momentem jest poród. Organizm zmienia zupełnie profil hormonalny, bo to dzięki temu następuje rozluźnienie mięśni dolnych partii brzucha, które umożliwia dziecku przyjście na świat. Powrót do normalnego poziomu hormonów po porodzie u jednych kobiet trwa kilka dni, u innych kilka tygodni, a u kolejnych nawet kilka miesięcy. Farmakologiczna terapia hormonalna przyspiesza ten proces, mięśnie odzyskują swoją kondycję i nietrzymanie moczu po porodzie mija.

Jeśli te metody zawodzą, pozostaje jeszcze chirurgiczne rozwiązywanie problemów. Konieczność przeprowadzenia zabiegów operacyjnych dotyczy jednak zwykle kobiet po ciężkich porodach z powikłaniami. Wówczas mogło dojść do jakiś trwałych uszkodzeń mięśni, więzadeł czy też innych obszarów. W czasie zabiegu lekarz stara się przywrócić stan sprzed porodu. Warto też zwrócić uwagę na innowacyjną terapię laserową, w której wiązka impulsów laserowych jest w stanie pobudzić mięśnie do regeneracji poprzez stymulację produkcji kolagenu. Ten związek odpowiada za elastyczność i sprężystość tkanek i mięśni ludzkiego organizmu, a więc także za sprawność mięśni Kegla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here