Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór?

0
1365

W XXI wieku żyjemy w pędzie i bardzo często nie zwracamy uwagi na to co jemy każdego dnia, a także w jaki sposób o siebie dbamy. Jest to bardzo dużym błędem, gdyż należy dbać o zdrowy styl życia, a także przeprowadzać profilaktyczne badania. Sprawdź, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/zmniejsz-ryzyko-nowotworow/

Profilaktyka

Chcąc uniknąć nowotworów nie możemy zlekceważyć zdrowego odżywiania się oraz właściwego trybu życia. Te składowe wraz z aktywnością fizyczną oraz zredukowaną ilością alkoholu i całkowitym rzuceniem palenia mogą nam pomóc uniknąć choroby.

Jednakże poza tymi czynnikami należy również wykonywać regularnie badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie raka zwiększa znacznie szanse na jego wyleczenie. Wybierając się do lekarza proś o dokładnie zbadanie jąder, piersi, per rectum oraz nie bój się prosić o skierowanie na morfologię krwi oraz OB i rozszerzone badania biochemiczne, zdjęcia rtg klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, test na krew utajoną w kale oraz badanie ginekologiczne dla kobiet i marker PSA dla mężczyzn, zwłaszcza powyżej 50 roku życia.

Możesz również korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych, które również są badaniami profilaktycznymi, czyli cytologia, mammografia i kolonoskopia.

Jak o siebie dbać?

Chcąc uniknąć nowotworów przede wszystkim należy się codziennie ruszać, choćby na spacer trzydziestominutowy. Powinno się unikać życia w stresie, a także zrezygnować z palenia i spożywania alkoholu.

Bardzo ważnym jest również trzymać swoją zdrową wagę, jeść więcej ryb i owoców i warzyw, ograniczyć spożywanie słodyczy i niezdrowych przekąsek, a nawet i mięsa – zwłaszcza czerwonego. Powinno się również unikać produktów przetworzonych i konserwowych.

Pamiętaj również by latem opalać się z umiarem i stosować kremy z filtrami. Poza tym warto się szczepić przeciwko żółtaczce oraz unikać przypadkowych kontaktów seksualnych. Jeśli masz możliwość to wylecz również wszystkie stany zapalne w swoim organizmie.

Przeczytaj też: http://www.yummie.pl/jak-odpowiednio-przyrzadzic-ryz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here