Higiena i zdrowie zębów u dzieci

0
1869

Dbanie o zęby dziecka rozpoczyna się już w łonie matki. Najlepiej, gdy przyszła mama jeszcze przed ciążą doprowadzi stan jamy ustnej do zdrowia i wyleczy wszystkie ubytki.

Czasami ciężarne kobiety cierpią na odruch wymiotny podczas mycia zębów. Najlepiej wtedy korzystać ze szczoteczek o małej główce, które ze względu na wymiar nie podrażniają wrażliwych miejsc.
Po porodzie nadal trzeba dbać o właściwą higienę jamy ustnej, czyli regularne myć zęby i korzystać z nici międzyzębowych lub szczoteczek międzyzębowych. Dodatkowo należy chronić maleństwa przed przeniesieniem bakterii próchniczotwórczych matki przez zrezygnowanie ze wspólnego używania szklanek, łyżek czy kubeczków oraz oblizywania smoczków, gdy ten upadną na ziemię.
Higienę zębów mlecznych najlepiej zacząć jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Dziąsła maleństwa należy czyścić jałowym wacikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Gdy pierwszy ząbek mleczny jest widoczny, dobrze jest rozpocząć używanie dziecięcych szczoteczek do zębów i przyzwyczajać dziecko do regularnego mycia ząbków 2 x dziennie. Po I roku życia można zacząć stosować pastę do zębów z fluorem, żeby wzmocnić tkanki zęba.

Zdrowie zębów zależy nie tylko od właściwej higieny, ale również od odpowiedniego odżywiania. Należy ograniczyć ilość przekąsek i słodkich napoi, gdyż za każdym razem, gdy dziecko je lub pije, bakterie w jamie ustnej produkują kwasy, a te niszczą ząbki. Na zneutralizowanie tych kwasów ślina potrzebuje około 30 minut, dlatego ważne jest, by posiłki odbywały się niezbyt często. Również istotne jest, by podstawowym napojem całej rodziny była woda.

Należy również pamiętać o pierwszej wizycie u stomatologa, która powinna się odbyć około pierwszych urodzin, by sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej, omówić z lekarzem profilaktykę fluorową oraz przyzwyczaić dziecko do regularnych kontaktów z gabinetem stomatologicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here