Farby akrylowe do ścian

0
1485

Farby akrylowe do ścian to produkty wodorozcieńczalne, dyspersyjne. Innymi słowy ich rozpuszczalnikiem jest woda. Są one neutralne dla człowieka, dlatego spokojnie można je stosować i szybko zacząć użytkować pomieszczenia, w których zostały zastosowane. Wyróżniają je doskonałe krycie oraz prostota użytkowania.

Kiedy malować farbą akrylową?

Na malowanie farbą akrylową warto postawić w przypadku posiadania podłoża betonowego, cementowo-wapiennego, kartonowo-gipsowego lub gipsowego. Gdy dobierany daną farbę, to ważne jest, aby przyjrzeć się specyfice konkretnego pomieszczenia. Przykładowo emulsje akrylowe nie nadają się do mokrych pomieszczeń, których wnętrza są narażone na zbyt częsty kontakt z wilgocią. Do takich wnętrz jak łazienka czy kuchnia poleca się przede wszystkim farby lateksowe. Farby akrylowe natomiast świetnie sprawdzają się do sufitów oraz pokoi mniej podatnych na uleganie zabrudzeniom (np. salon czy sypialnia).
Ogromnym atutem farby akrylowej jest prostota jej aplikacji oraz stosunkowo niedługi czas schnięcia. Malowanie farbą akrylową nie należy do trudnych, ponieważ emulsję łatwo się rozprowadza, a przy tym zapewnione mamy bardzo dobre krycie. Jeśli postawimy na farbę akrylową dobrą jakościowo, to nie musimy obawiać się jej wyblaknięcia czy zżółknięcia pod wpływem promieniowania UV. Podczas wyboru farby warto zwrócić uwagę na to, by miała mikroporowatą strukturę. Dzięki temu możliwe jest swobodne oddychanie ścian.

Jak malować farbą akrylową?

Zanim rozpoczniemy malowanie farbą akrylową, ważne jest przygotowanie podłoża. Konieczne jest usunięcie powłoki farb wapiennych czy klejowych, dokładne umycie ścian oraz pozostawienie ich aż do wyschnięcia. Powierzchnię należy także oczyścić z takich zanieczyszczeń jak tłuste plamy czy naloty. W dalszej kolejności trzeba usunąć zagrzybienia. Robimy to przy użyciu środka grzybobójczego. Na samym końcu wyrównujemy i odpylamy podłoże.
Malowanie farbą akrylową nie jest trudne. Ważne jest, aby temperatura powietrza oraz ściany wynosiła od 10 do 28 stopni C. Farbę należy nakładać za pomocą pędzla z syntetycznego włosia. Maluje się w dwóch warstwach – przy zachowaniu 2-godzinnego odstępu pomiędzy jedną a drugą. Na pędzel trzeba nabrać obfitą, równomierną warstwę farby.
Jeżeli zależy nam na idealnym kryciu oraz bogatej gamie kolorystycznej, to farba akrylowa na pewno na nie zawiedzie i spełni nasze oczekiwania. Pozwoli ona na szybkie wykonanie konkretnych prac. Dzięki łatwości nakładania produktu oraz wyjątkowo dobremu kryciu – proces malowania zajmie nam góra jeden dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here