Co jedzą pająki?

0
1114

Pająki to najliczniejszy rząd pajęczaków. Znamy ponad 40 tysięcy gatunków. Zamieszkują one głównie ląd, choć niektóre potrafią pływać lub unosić się na wodzie.

Mają sześć par odnóży, z czego cztery pary służące im do poruszania. Ciało dzieli się na głowotułów i odwłok. Mają otwarty układ krwionośny, zaś oddychają tchawkami lub płucotchawkami.

Są głównie drapieżnikami, choć niektóre gatunki pożywiają się pokarmem roślinnym. Co jedzą pająki? Głównie inne bezkręgowce. W naturze zwyczajnie żywią się tym, co upolują. Zdarza się, że upolują innego pająka, wija, czasem także kręgowce, jak na przykład małe gryzonie.

W chowie pająki się karmi głównie hodowanymi bezkręgowcami. Najpopularniejsze są mączniki młynarki, dla większych pająków (na przykład ptaszników) dobrym pokarmem są drewnojady. Można karmić je także gryzoniami, jak na przykład małymi myszami. Jest to jednak ryzykowne, gdyż kręgowiec może podczas walki uszkodzić pająka. Niektórzy hodowcy podają pająkom świerszcze, szarańcze lub karaczany.

W Polsce stosunkowo popularnym hobby jest hodowla pająków, zwłaszcza ptaszników. Jest ona niewymagająca. Wystarczy terrarium z odpowiednim podłożem i możemy bawić się w hodowlę. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Zdecydowana większość hodowlanych pająków musi mieć dostęp do wilgotnego podłoża lub wody do picia. Bez jedzenia są w stanie wytrzymać długie miesiące, bez wody natomiast szybko zdychają. Większość hodowlanych pająków jest jadowita, więc należy zachować ostrożność. Nieprawdą jest stwierdzenie, że są śmiertelnie jadowite, gdyż takich pająków raczej nie spotyka się w hodowlach.

http://www.guzikcidotego.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here