Atrakcje Beskidu Wyspowego. Jodłownik

0
953

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest pochodzący z XVI wieku kościół św. Mikołaja. W tej drewnianej świątyni dominuje barokowe wyposażenie, jednak nie brak tu i starszych elementów. Szczególnie interesujący jest renesansowy nagrobek Prokopa Pieniążka, który ufundował ten kościółek. Jak podają przekazy, ów fundator miał zginąć przygnieciony belką w trakcie budowy kościółka. Innym, niestety dość zaniedbanym zabytkiem w tej miejscowości, jest dawny dwór otoczony parkiem krajobrazowym. Wieś ta często zmieniała swych właścicieli, była również własnością dominikanów. Po kasacie tego klasztoru stał się Jodłownik własnością Kamery Austriackiej, zaś w XIX wieku jego gospodarzami zostali Romerowie.
Jedynym zabytkiem, którym może pochwalić się Jodłownik, jest drewniany kościółek. Zbudowano go pod koniec XVI stulecia, zaś jego fundatorem był Przecław Niewiarowski. Warto zajrzeć do jego wnętrza, ozdobionego piękną, rokokową polichromią. Wśród zdobiących kościelne ściany obrazów (z których większość pochodzi z XVII i XVIII wieku), na uwagę zasługuje starannie wykonany portret przedstawiający fundatora świątyni.
Choć w samej miejscowości zabytków jest niewiele, wyjątkowo piękna jest okolica wsi. W pobliskiej dolinie Wilkowisko można zobaczyć zachowane ślady dawnego grodziska. Jak podają miejscowe przekazy, niegdyś w tym miejscu miała funkcjonował strażnica wojskowa, zaś jeszcze wcześniej – ważny ośrodek pogańskiego kultu. Innym ciekawym miejscem w okolicy wsi jest uroczysko o nazwie Kostrza, które zachwyca starymi, pomnikowymi okazami drzew.

http://www.innebrzmienia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here