Mleko kozie i ser kozi – właściwości odżywcze

0
1874

Wartości odżywcze sera koziego są ogromne, więc kozie mleko oraz sery zasłużenie święcą triumfy. Jeszcze częściej bierzemy je zamiast przetworów z mleka krowiego. Sery kozie zalecane są wszystkim chcącym zdrowo się odżywiać. Nie bez względu nabiał zajmuje tak istotne miejsce w odpowiedniej diecie. Mleko kozie jest naprawdę dobre między innymi ze powodu na to, iż kozy są bardzo zdrowymi zwierzętami. Zdaniem naukowców mogą one lepiej stać się przed zanieczyszczeniami otoczenia i niektórymi dolegliwościami. Są również możliwość pozbywania się z organizmu szkodliwych pierwiastków, które potrafią przedostać się do mleka. Wszystko to sprawia, iż kozie sery są niebywale zdrowe oraz szybko przyswajalne przez ludzki organizm.

Ser kozi – wartości odżywcze

Sery kozie mają każde istotne dla zdrowia elementy odżywcze. Mają wiele białka, cynku, kwasu foliowego, witamin z klasy B oraz A. Stanowią skarbnicę mikroelementów tj.: wapń, potas, fosfor czy magnez, koniecznych do budowy szkieletu, kości, mięśni, mózgu i odpowiedniej pracy serca oraz nerek. Szklanka koziego mleka dostarcza organizmowi aż 33 proc. dziennej zawartości wapnia, i 17 proc. dziennej ilości białka. Nie od dzisiaj wiadomo, iż światową ojczyzną serów jest Francja. W Polsce dopiero zaczynamy odkrywać zalety tychże artykułów oraz jeszcze częściej włączamy je do naszej kuracji. Szeroką gamę francuskich kozich serów oferuje na naszym rynku marka Merci Chef!, znana na świecie z najwyższej klasy produktów.

właściwości koziego mleka na zdrowie i urode

Mleko kozie – mleko zbliżone do kobiecego

Skład mleka koziego podobny jest do kobiecego. Mleko to jest natomiast bogatsze w elementy mineralne. Zawiera więcej wapnia, potasu, fostoru, a również witamin A1, B1, B2, PP oraz C, wpływając m.in. na przyspieszenie przemiany materii. Podobieństwo to powoduje, iż mleko kozie jest szybko przyswajalne przez ludzki organizm. Białko mleka koziego nie zawiera głównych frakcji globulin, będących w mleku krowim. Frakcje te powszechnie powodują alergie, okazujące się wysypkami na skórze, egzemami, kłopotami z oddychaniem, bólami brzucha czy biegunką. Tak właśnie stoi się nasz organizm przed obcym ciałem, którym jest mleko krowie. Dietetycy zachwycają się jednak strukturą białka oraz tłuszczu koziego napoju. Tłuszcz w nim zamknięty ma postać małych kuleczek tworzących emulsję, co umożliwia jego czytanie oraz przyswajanie w jelicie cienkim. Kozie mleko jest przez nasz organizm naturalnie homogenizowane. Znaczy to, iż zmniejsza ono stopień cholesterolu we krwi. Dzięki tym właściwościom kozie mleko jest również osobom starszym, rekonwalescentom, chorym na astmę, zaburzenia płucne oraz owrzodzenia żołądka. Popijają je także chorzy na oddziałach nowotworowych oraz ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym. Ludy z rejonów Bałkanów oraz Kaukazu chwalą się natomiast, iż to dzięki koziemu mleku właśnie zajmują się długowiecznością, witalnością oraz sprawnością umysłową do późnej starości. Tam także powszechnie spożywany jest kefir otrzymywany z koziego mleka. Wyjątkowy orzeźwiający smak zawdzięcza on wprowadzonemu w nim dwutlenkowi węgla, a wartości odżywcze, dietetyczne oraz medyczne swojej mikroflorze. Kultury kefirowe przede wszystkim syntetyzują witaminy z klasy B, nadtrawiają białko oraz cukier mlekowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here