Domowe sposoby przeciw siwieniu włosów

0
1812

Naturalny, fizjologiczny proces siwienia włosów rozpoczyna się już między 30. a 40. rokiem życia. Przyczyną jest wygasanie aktywność melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, czyli pigmentu włosa. Włosy osób w średnim wieku tracą swój kolor w wyniku nagromadzenia nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych. U osób młodszych enzym zwany katalazą rozkłada nadtlenek wodoru na wodę i tlen, jednak wraz z wiekiem poziom katalazy ulega redukcji, co prowadzi do nagromadzenia nadtlenku wodoru. Akumulacja tego składnika w mieszkach włosowych przyczynia się do powstania stresu oksydacyjnego, który skutkuje siwieniem włosów.

Przyczyny siwienia włosów:
•proces starzenia się
•geny
•stres
•niewłaściwa pielęgnacja włosów
•zanieczyszczenie środowiska
•palenie papierosów
•niedobór witaminy B5
•niedobór miedzi
•niedoczynność tarczycy
•anemia złośliwa
•genetyczna choroba Wernera
•choroba Addisona-Biermera

Domowe sposoby na siwienie włosów

Procesu siwienia nie da się obecnie zatrzymać, jednak jest wiele naturalnych metod mających na celu jego spowolnienie oraz przywrócenie dobrej kondycji włosom.

siwe włosy - sposoby na ich unikniecie

Amla (Indyjski Agrest)

Amla od wieków stosowana jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej (ajurwedzie). Maseczki z amli oraz olejki do włosów na bazie amli uważane są za jedne z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na spowolnienie procesu siwienia. Owoce amli to bogactwo flawonoidów, polifenoli, witaminy A, B oraz C, a także wielu składników mineralnych takich jak wapń, chrom, magnez i żelazo.

Imbir z miodem

Codzienne spożywanie łyżeczki mieszanki sporządzonej z miodu i tartego kłącza imbiru to tradycyjny sposób zaczerpnięty z medycyny chińskiej mający na celu opóźnienie procesu siwienia.

Olejek kokosowy

Wmasowywanie olejku kokosowego w skórę głowy i włosy na kilka godzin przed ich myciem kondycjonuje włosy i wpływa korzystnie na cebulki włosowe. Zdaniem wielu zwolenników naturalnych terapii to doskonały, domowy sposób na opóźnienie procesu siwienia włosów. Jak wskazują badacze z Research and Development Department, Nature Care Division, Marico Industries Ltd. (Bombaj, Indie) olej kokosowy w przeciwieństwie do np. parafiny czy oleju słonecznikowego ma zdolność redukcji ubytku protein z włosów. Wyjątkowe właściwości oleju kokosowego zawdzięczamy obecności w jego składzie trójglicerydu kwasu laurynowego, który jest bardzo podobny do protein naturalnie występujących we włosach. Składnik ten dzięki swojej niskiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom liniowym może przenikać w głąb struktury włosa.

Czarna herbata

Płukanka z czarnej herbaty to znany w Indiach domowy sposób na powstrzymania siwienia włosów. Szklankę naparu z czarnej herbaty mieszamy ze szczyptą soli i wmasowujemy w skórę głowy oraz włosy. Po godzinie płuczemy głowę wodą. Nie myjemy włosów szamponem.

Sok z cebuli

Stosowanie wcierki z soku z cebuli może być pomocne w przypadku wielu problemów z włosami. To m.in. znany od setek lat, domowy sposób na siwienie czupryny. Sok z cebuli wcierany w skórę głowy sprzyja wytwarzaniu katalazy, która rozkłada nadtlenek wodoru – bezpośrednią przyczynę degeneracji barwnika we włosach. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów sok z cebuli należy wcierać w skórę głowy codziennie, 1 godzinę przed myciem włosów. Ze względu na ryzyko wywołania podrażnień i reakcji alergicznych, warto przed zastosowaniem tego sposobu wykonać test skórny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here